Szef KPRM: ustawa 447 nie jest aktem prawnym obowiązującym na terenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 09:31
– Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, zaplanowanym na 15-17 maja, zostaną przedstawione szczegóły i działania zapowiadanych przez premiera zmian w prawie, które mają uchronić Polskę przed wypłatą jakichkolwiek odszkodowań wojennych – zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk w "Salonie politycznym Trójki".
Audio
  • Michał Dworczyk o odszkodowaniach wojennych (Salon polityczny Trójki)

Prezydent USA Donald Trump podpisał w maju 2018 roku ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today – JUST). Dotyczy ona restytucji mienia ofiar Holokaustu. W grudniu 2017 roku ustawę zarejestrowaną w dzienniku ustaw jako S.447 (ustawa Senatu nr 447) jednomyślnie przyjęła izba wyższa amerykańskiego Kongresu, a pod koniec kwietnia 2018 roku przez aklamację przyjęła ją Izba Reprezentantów. Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Pułtusku zadeklarował, że rząd PiS znajdzie rozwiązania prawne, które uchronią Polskę przed jakimikolwiek roszczeniami wojennymi, z kolei Kukiz'15 zapowiedział złożenie w Sejmie projektu ustawy anty-447. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– W maju jest zaplanowane posiedzenie Sejmu. Na nim wszyscy zainteresowani w tej sprawie będą mogli poznać szczegóły zapowiadanych zmian – powiedział Michał Dworczyk. Ocenił, że Polska po II wojnie światowej, jeżeli już, to może dochodzić reparacji ze strony Niemiec, ale "na pewno nie jest winna nikomu żadnych odszkodowań". – Polska była ofiarą. Polacy ponieśli olbrzymią daninę krwi i nie są winni spłaty żadnych zobowiązań – powiedział szef KPRM. Dodał, że w kwestii reparacji od Niemiec "czekamy na zakończenie prac i raport zespołu, którym kieruje poseł Mularczyk".

Gość Trójki wskazał też, że tzw. ustawa 447 nie jest aktem prawnym obowiązującym na terenie Polski. – Dla nas nie rodzi to żadnych skutków prawnych – przekonywał. 

Michał Dworczyk mówił też o ewentualnych zmianach w rządzie, kolejnych obradach oświatowego okrągłego stołu, negocjacjach ws. nowego unijnego budżetu oraz o kontrowersjach po wystąpieniu Donalda Tuska i Leszka Jażdżewskiego na Uniwersytecie Warszawskim. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)
Data emisji: 7.05.2018
Godzina emisji: 8.14

IAR/PAP/fc/kw

Czytaj także

Kontrowersyjna ustawa 447. Czy roszczenia środowisk żydowskich wobec Polski są słuszne?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 19:11
Polski rząd konsekwentnie powtarza, że nie ma mowy o jakimkolwiek zwrocie bezspadkowego mienia obywatelom amerykańskim pochodzenia żydowskiego. Co jakiś czas pojawiają się jednak głosy, że Polska powinna wypłacić odszkodowania organizacjom żydowskim. O tym, czy faktycznie jest się czego obawiać, rozmawiali w "Pulsie Trójki" Szymon Szynkowski vel Sęk (wiceszef MSZ) i Stanisław Tyszka (wicemarszałek Sejmu).
rozwiń zwiń