X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Małgorzata Kidawa-Błońska: zaufanie zostało chyba stracone na bardzo długo

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 09:40
– Osoby, które zatajały czy brały udział w tych czynach, powinny zostać odsunięte od sprawowania funkcji kapłańskich – powiedziała w "Salonie politycznym Trójki" Małgorzata Kidawa-Błońska, odnosząc się do problemu pedofilii w Kościele.
Audio
  • Małgorzata Kidawa-Błońska o rozwiązaniu problemu pedofilii w Kościele (Salon polityczny Trójki)

"Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom" – napisali biskupi po posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Ich komunikat zostanie odczytany w kościołach 26 maja. Jednocześnie prymas Polski abp Wojciech Polak przekazał, że Rada Stała KEP podjęła pracę nad systemową odpowiedzią na problem wykorzystania dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych.

– Dobrze, że jest to oświadczenie, szkoda, że trzeba było tyle czasu, żeby takie stanowisko usłyszeć, ale to jest pierwszy krok – powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska. Podkreśliła, że konieczny jest kolejner działania i trzeba tę sprawę rozwiązać. – Osoby, które zatajały czy brały udział w tych czynach, powinny zostać odsunięte od sprawowania funkcji kapłańskich – oceniła.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Trzeba zrobić coś, żeby ludzie znowu wierzyli, że księża, kapłani pełnią tę rolę, którą powinni pełnić, i są gwarantem bezpieczeństwa – powiedziała wicemarszałek Sejmu. Wyraziła opinię, że "to zaufanie zostało chyba stracone na bardzo długo".

Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła też o pomyśle powołania zewnętrznej komisji, która miałaby zbadać przypadki pedofilii w Kościele. – Wydaje mi się, że propozycja tej komisji, w której byliby i przedstawiciele Kościoła, i prokuratorzy, i osoby pokrzywdzone, daje taką gwarancję szybszego wyjaśnienia wielu spraw i odsunięcia osób, które dopuściły się czynów niegodnych – wyjaśniła.

Rząd zdecydował o powołaniu komisji do badania wszelkich przypadków pedofilii. Czy członkowie PO zaangażują się w jej prace? Dlaczego nie wzięli udziału w głosowaniu ws. zaostrzenia kar? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji poruszono też wątki projektu ustawy "Czyste ręce", zakupu działek przez premiera, zwrotu mienia żydowskiego i związków partnerskich. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Małgorzata Kidawa-Błońska (wicemarszałek Sejmu, PO)
Data emisji: 23.05.2019
Godzina emisji: 8.14

fc/ml

Czytaj także

Walka z pedofilią. Jarosław Gowin: Kościół nie zdał egzaminu w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 09:11
– Jeżeli ktoś celowo chronił pedofilów, to powinien ponieść nie tylko konsekwencje kościelne, ale i karne – mówił w "Salonie politycznym Trójki" wicepremier Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń