Katarzyna Lubnauer: to były trudne wybory dla Koalicji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 09:28
– Przegrana zawsze boli. To były dla Koalicji Europejskiej bardzo trudne wybory. My płynęliśmy pod prąd, a Prawo i Sprawiedliwość płynęło z prądem – powiedziała w radiowej Trójce Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej.
Audio
  • Katarzyna Lubnauer o wynikach wyborów do Parlamentu Europejskiego i planach Koalicji Europejskiej (Salon polityczny Trójki)
Audio
  • Katarzyna Lubnauer o wynikach wyborów do Parlamentu Europejskiego i planach Koalicji Europejskiej (Salon polityczny Trójki)

- Prawu i Sprawiedliwości udało się sprowadzić eurowybory do wyborów krajowych. "Piątka Kaczyńskiego" spowodowała, że straciliśmy wątek europejski. Zapłacimy za to jednak bardzo wysoką cenę, ponieważ ta dość duża reprezentacja partii rządzącej w Parlamencie Europejskim będzie finalnie marginalna - stwierdziła Katarzyna Lubnauer. Przewodnicząca Nowoczesnej zaznaczyła, że w Parlamencie Europejskim o wszystkim będą decydowały trzy międzynarodówki, które będą zrzeszały większość parlamentarzystów – EPP, S&D i ALDE. - Z Polski reprezentacja 25-osobowa trafi do tych grup, które decydują, a 27-osobowa do partii, które nie mają żadnych szans na decydowanie - dodała.

Czytaj więcej
201905280815_konradszymanski 1200.jpg
Konrad Szymański: Parlament Europejski po wyborach będzie dużo bardziej rozdrobniony

Gość radiowej Trójki zauważyła jednak, że wpływ na wyniki wyborów miały kwestie socjalne. - Czymś normalnym jest to, że państwo, które może sobie na to pozwolić, pomaga obywatelom z budżetu. Powinno mieć to jednak charakter systemowy i trwały. Jeżeli twierdzimy, że emerytury są za niskie, to warto pomyśleć o tym, by zwolnić je z podatku - powiedziała.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Katarzyna Lubnauer odniosła się też do przyszłości Koalicji Europejskiej. - Jest oczywiste, że trzeba zbudować wspólną listę opozycji w wyborach do Senatu. Musimy również zmobilizować swój elektorat i pokazać, że warto jesienią iść na wybory. To jest głównym naszym celem - zaznaczyła. Przewodnicząca Nowoczesnej podkreśliła także, że Koalicja Europejska nie zamierza zabierać transferów socjalnych, które wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. - Program 500+ zostanie zachowany. Musimy jednak pokazać, że oprócz transferów socjalnych, można lepiej zorganizować państwo - komentowała.

Czytaj więcej
Shutterstock Parlament Europejski 1200.jpg
Przetasowania w Parlamencie Europejskim. Które frakcje zyskają nowych członków, które stracą?

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Paweł Lisicki
Goście: Katarzyna Lubnauer (szefowa Nowoczesnej)
Data emisji: 30.05.2019
Godzina emisji: 8.13

jp/ml

Czytaj także

Bronisław Wildstein: wynik PiS dobrze wróży partii jesienią

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 22:20
Jak wynika z exit polls, Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w eurowyborach. Bronisław Wildstein ("Sieci") ocenił, że ten wynik "dobrze wróży tej partii" przed jesiennymi wyborami. W wieczorze wyborczym Polskiego Radia udział wzięli także: Eliza Olczyk ("Wprost"), Michał Rachoń (TVP) i Marcin Makowski ("Do Rzeczy", wp.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eliza Olczyk: wynik Wiosny Roberta Biedronia jest słaby

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 22:55
- Jeżeli się patrzy na to, że naprędce sklecona koalicja Konfederacja (...) praktycznie zrobiła taki sam wynik, to znaczy, że praca Roberta Biedronia nie przełożyła się na takie wyniki, jaki oczekiwali - powiedziała na antenie Polskiego Radia Eliza Olczyk ("Wprost"). W wieczorze wyborczym Polskiego Radia udział wzięli także: Michał Rachoń (TVP), Bronisław Wildstein ("Sieci") i Marcin Makowski ("Do Rzeczy", wp.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Ewa Marciniak: PiS narzucało tempo i tematykę kampanii

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 23:33
- Te wybory miały jednak charakter plebiscytu politycznego w tym znaczeniu, że były testem poparcia dla polityki Prawa i Sprawiedliwości  - powiedziała na antenie Polskiego Radia prof. Ewa Marciniak (Uniwersytet Warszawski). W wieczorze wyborczym Polskiego Radia udział wzięli także: prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), dr Bartłomiej Biskup (UW) prof. Wawrzyniec Konarski (Uczelnia Vistula).
rozwiń zwiń