Witold Waszczykowski: będziemy zabiegać o dalsze wzmocnienie militarne

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 09:35
– Do 2016 roku byliśmy krajem członkowskim NATO klasy B. Byliśmy w NATO, natomiast NATO nie było w Polsce – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Witold Waszczykowski, europoseł i były minister spraw wewnętrznych. 
Audio
  • Witold Waszczykowski o zwiększeniu amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce (Salon Polityczny Trójki)
Witold Waszczykowski w studiu radiowej Trójki
Witold Waszczykowski w studiu radiowej TrójkiFoto: PR

Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Polski podpisali podczas spotkania w Białym Domu deklarację o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce. W skład zwiększonego kontyngentu wojsk amerykańskich na polskim terytorium wejdą: komponenty dowództwa dywizyjnego, wojska specjalne czy wojska logistyczne. Koszt infrastrukturalny pobytu dodatkowych 1000 żołnierzy na obszarze Polski poniesie strona polska. Amerykanie zapłacą za komponent stricte militarny swojej obecności.

To jest satysfakcjonujące częściowo, dlatego że nasze potrzeby bezpieczeństwa są znacznie większe i będziemy zabiegać o jeszcze większe wsparcie zarówno bezpośrednio Amerykanów, jak i NATO – powiedział Witold Waszczykowski. Wskazał, że Polska jest na flance wschodniej i "przez pewnie jeszcze kilka dekad będziemy krajem, który będzie sąsiadował z obszarem niestabilności na wschód od nas". 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Waszczykowski ocenił, że trzy najważniejsze elementy porozumienia to dowództwo zapewniające plan obrony, drony, dzięki którym będziemy mieć wiedzę, co się dzieje za wschodnią granicą, dodatkowi żołnierze i sprzęt na polskiej ziemi. 

Gość Trójki stwierdził, że "do 2016 roku byliśmy krajem członkowskim NATO klasy B". – Byliśmy w NATO, natomiast NATO nie było w Polsce – dodał Waszczykowski. Przypomniał, że w 2014 roku zdecydowano, że na wypadek zagrożenia doleci do nas szpica. – Po paru miesiącach, w 2015 roku, zorientowano się, że szpica do nas nie doleci, dlatego że Rosjanie zdobyli tzw. systemy antydostępowe – dodał. Dlatego, jak wyjaśnił, w 2015 roku rozpoczęliśmy starania o obecność wojsk – stałą czy rotacyjną.

Witold Waszczykowski tłumaczył też, dlaczego nie potrzebujemy amerykańskiej bazy na kształt tej funkcjonującej w Niemczech, odniósł się do planów zakupu przez Polskę samolotów F-35 i omówił towarzyszące porozumieniu dodatkowe umowy. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Witold Waszczykowski (europoseł, były minister spraw zagranicznych)
Data emisji: 13.06.2019
Godzina emisji: 8.14

fc/ml

Czytaj także

Andrzej Duda: mamy świadomość, że jest pan naszym wielkim przyjacielem

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 07:40
- Panie prezydencie, w Polsce mamy świadomość, że jest pan naszym wielkim przyjacielem. Bardzo doceniamy pańskie relacje z pracowitą i lojalną wobec naszych stosunków amerykańską Polonią, zapewniam, że jest to uczucie odwzajemnione - mówił w środę w Białym Domu prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń