Małgorzata Kidawa-Błońska: jesteśmy otwarci na szeroką koalicję

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 09:44
– Do końca miesiąca czekamy na stanowiska demokratycznie podjęte przez PSL i SLD w kwestii dołączenia do wspólnej koalicji. Wtedy, jak rozumiem, będzie czas na dalsze rozmowy – mówiła w Trójce Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu, członek sztabu wyborczego PO i KO.
Audio
  • Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska o kampanii wyborczej (Salon polityczny Trójki)

Małgorzata Kidawa-Błońska – członkini sztabu wyborczego koalicji Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej – mówiła, że rozmowy w sprawie poszerzania tego grona trwają. 12-13 lipca ma się odbyć konwencja programowa koalicji.

 Jest ustalone, że PSL do końca miesiąca przedstawi swoje stanowisko. Stronnictwo potrzebowało bowiem czasu na przeprowadzenie wewnętrznej debaty. Tak samo jest z lewicą  SLD ma referendum w swoim ugrupowaniu, które także odpowie na pytanie, czy chcą iść z nami, czy chcą iść inną drogą  wyjaśniła.

Małgorzata Kidawa-Błońska jest członkiem sztabu PO i KO, odpowiada m.in. za działania profrekwencyjne i kontakty z organizacjami pozarządowymi. Jak informowała, szefem sztabu jest Krzysztof Brejza, są w nim też np. Bartosz Arłukowicz, Barbara Nowacka, Jacek Karnowski, Hanna Zdanowska.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Czy są kryteria przyjmowania do koalicji?  To stosunek do wartości, które reprezentujemy  do demokracji, przestrzegania państwa prawa, wolności, wolności słowa, szacunku dla drugiej osoby  mówiła posłanka

Wicemarszałek Sejmu pytana, czy PO będzie światopoglądowo trochę bardziej na lewo od centrum, skoro w koalicji jest Inicjatywa Polska, odparła, że niektóre propozycje Barbary Nowackiej są bardziej radykalne niż te, które przedstawiała PO. Jak jednak zaznaczyła, w koalicji trzeba wypracować wspólne stanowiska, zawsze ktoś musi z częścią tematów zejść na drugi plan.

 Program będzie na pewno w jakiś sposób kompromisowy, ale zawarte w nim będą wszystkie najważniejsze kwestie poruszane przez ugrupowania. Są takie tematy jak ekologia, zdrowie, oświata  tu nie ma różnic  dodała.

Czy w programie będzie poruszona kwestia związków partnerskich i liberalizacji ustawy aborcyjnej?  Z tego, co wiem, o związkach partnerskich mówi się od dawna, że powinny zostać zalegalizowane, ale też mówi się, że aby do tego doszło, powinna być debata społeczna, akceptacja i zrozumienie. Nie można tego robić w kontrze do obywateli, by nie budować niepotrzebnych napięć  odpowiedziała posłanka. Zaznaczyła, że tak było z in vitro, na początku niezrozumiałym, ale potem zaakceptowanym. Zgodziła się, że wyżej wzmiankowane tematy będą nie tyle w programie, co jako tematy do dyskusji.

Posłanka podkreśliła, że wszyscy mogą czuć bezpiecznie się w sprawie 500+, choć być może warto rozważyć kryterium dochodowe.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Małgorzata Kidawa-Błońska (wicemarszałek Sejmu, PO)
Data emisji: 27.06.2019
Godzina emisji: 8.15

agkm/mk

Czytaj także

Małgorzata Kidawa-Błońska: zaufanie zostało chyba stracone na bardzo długo

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 09:40
– Osoby, które zatajały czy brały udział w tych czynach, powinny zostać odsunięte od sprawowania funkcji kapłańskich – powiedziała w "Salonie politycznym Trójki" Małgorzata Kidawa-Błońska, odnosząc się do problemu pedofilii w Kościele.
rozwiń zwiń