Wicepremier Piotr Gliński: decyzje ws. obsady stanowisk w UE są dobre dla Europy

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 08:43
– To racjonalna decyzja, my ją akceptujemy, osiągnęliśmy swoje cele – powiedział wicepremier Piotr Gliński, komentując w radiowej Trójce rezultaty szczytu dot. nowej obsady ważnych unijnych stanowisk.
Audio
  • Wicepremier Piotr Gliński o obsadzie unijnych stanowisk (Salon polityczny Trójki)

Przywódcy krajów Unii Europejskiej uzgodnili, że kandydatką na nowego szefa Komisji Europejskiej zostanie niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen. Następcą Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej będzie premier Belgii Charles Michel, prezesem Europejskiego Banku Centralnego - Francuzka Christine Lagarde, a szefem unijnej dyplomacji - Hiszpan Josep Borrell Fontelles.

brux 1200.jpg
Szef MSZ: wybór szefa KE pokazuje rzeczywistą pozycję Polski

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jak mówił Piotr Gliński w "Salonie politycznym Trójki", to są "dobre decyzje dla Europy". 

– Te osoby, które będą pełniły kluczowe funkcje w Unii Europejskiej, mają szansę łączyć, a nie dzielić – podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego. Jak dodał, przy obecnym układzie sił w polityce europejskiej taka, a nie inna obsada unijnych stanowisk jest "być może optymalnym rozwiązaniem".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Gliński (wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego)
Data emisji: 3.07.2019
Godzina emisji: 8.15

md/kw

Czytaj także

Koniec szczytu UE. Jest zgoda w sprawie najważniejszych stanowisk

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 18:40
Jest zgoda w sprawie najważniejszych stanowisk w Unii. Europejscy przywódcy podjęli decyzję w tej sprawie na szczycie w Brukseli. To było już drugie podejście unijnych liderów. Potrzebne jest jeszcze zielone światło Parlamentu Europejskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyważona jak Angela Merkel. Ursula von der Leyen: ”czarny koń” polityki UE i Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 19:00
- Objęcie stanowiska przewodniczącego KE przez Ursulę von der Leyen może podnieść prestiż tego urzędu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr hab. Aleksandra Gasztold (UW). Jak podkreśla, o tej polityk jeszcze usłyszmy w przyszłości na scenie politycznej Niemiec, gdy pojawi się kwestia zastąpienia obecnej kanclerz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Tomasz Grosse: bez Timmermansa nie byłoby tej szefowej Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 23:00
Nową przewodniczącą Komisji Europejskiej ma być obecna minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen. Wskazali ją unijni przywódcy, ale musi ją jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski. O kandydatce i unijnym szczycie, podczas którego doszło do porozumienia, w Polskim Radiu 24 mówił prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń