X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Wojciech Roszkowski: decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego moralnie niepodważalna

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 09:34
- Właściwie dlaczego mieliśmy się nie bić z Niemcami? Polska była w koalicji antyniemieckiej. To Sowieci powinni odpowiedzieć, dlaczego zatrzymali ofensywę i nie wsparli swojego alianta - powiedział w "Salonie politycznym Trójki" prof. Wojciech Roszkowski. Podkreślił, że decyzja o zbrojnym zrywie była niepodważalna w sensie moralnym.
Audio
  • Prof. Wojciech Roszkowski o sensie Powstania Warszawskiego (Salon polityczny Trójki)
II wojna światowa, Powstanie Warszawskie. Zniszczona ulica Krakowskie Przedmieście, 26.08.1944 r.
II wojna światowa, Powstanie Warszawskie. Zniszczona ulica Krakowskie Przedmieście, 26.08.1944 r.Foto: domena publiczna, BN, polona.pl

W czwartek mija 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Historyk, profesor Roszkowski przypomniał w radiowej Trójce, że Polska należała w czasie wojny do koalicji antyniemieckiej, a więc w 1944 roku podjęła walkę z Niemcami.

- Decyzja o wybuchu Powstania, można powiedzieć wyjątkowo ryzykowna z punktu widzenia politycznego i wojskowego, w sensie moralnym była nie do podważenia - podkreślił Wojciech Roszkowski.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Gość Trójki powiedział, że Powstanie Warszawskie było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Jego zdaniem, gdyby nie wybuchło, to Armia Czerwona posunęłaby się dalej na zachód, a wtedy losy Europy mogłyby się potoczyć inaczej.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Wojciech Roszkowski sprzeciwił się próbom wpisywania Powstania Warszawskiego w kontekst dzisiejszych kampanii przeciw faszyzmowi. Powiedział, że powstańcy nie walczyli z faszyzmem, ale z niemieckim nazizmem.

- W Niemczech w Trzeciej Rzeszy nie było faszyzmu, był nazizm. Faszyzm był we Włoszech. To jest zasadnicza różnica - podkreślił gość Trójki. Dodał, że "słowo faszyzm jest dzisiaj używane tak jak w czasach komunistycznych, na określenie wroga. - Czyli ci, co nie są komunistami, byli faszystami - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzący: Paweł Lisicki
Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk)
Data emisji: 1.08.2019
Godzina emisji: 8.15

paw

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Historia wciąż opowiadana na nowo

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 07:54
Goście Macieja Wyźnikiewicza mówili w audycji "Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja" o działalności Stowarzyszenia "Grupa Historyczna Zgrupowania Radosław".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapelani Powstania Warszawskiego, czyli bohaterowie w sutannach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 09:00
Goście Macieja Woźniakiewicza rozmawiali w audycji o roli księży, którzy podczas Powstania Warszawskiego pełnili posługę duszpasterską. Ich obecność podnosiła ducha powstańców i osób cywilnych. Odprawiali msze, udzielali ślubów czy pracowali w szpitalach polowych. A także umierali za wolność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: realizuje się marzenie płk. Białousa o wolnej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 13:15
- To marzenie, żeby Polska była niepodległa, była wolna, była kwitnąca, dzisiaj się realizuje - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych Ryszarda Białousa, dowódcy batalionu "Zośka". - Dla niego toczyło się życie, a jednak gotów był poświęcić je dla Polski - mówił zwierzchnik sił zbrojnych.
rozwiń zwiń