Andrzej Halicki: opozycja powinna ze sobą współpracować

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 09:11
– Ważne jest, że w przyszłym roku są wybory prezydenckie, ale najpierw jest jesień i musimy pomyśleć o tym, jak Polska ma wyglądać w następnych latach i to jest kluczowe pytanie do Polaków – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Andrzej Halicki, europoseł PO.
Audio
  • Andrzej Halicki: opozycja powinna ze sobą współpracować (Salon polityczny Trójki)
Audio
  • Andrzej Halicki: opozycja powinna ze sobą współpracować (Salon polityczny Trójki)

Pod wspólnym szyldem Koalicji Obywatelskiej w wyborach do parlamentu wystartują Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Partia Zielonych. Wspólne listy utworzą trzy lewicowe ugrupowania – Wiosna Roberta Biedronia, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz partia Razem. Paweł Kukiz zapowiedział, że działacze jego ruchu znajdą się w spisach kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego, a Bezpartyjni Samorządowcy zdecydowali, że wystartują samodzielnie.

Eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki powiedział, że opozycja powinna ze sobą współpracować, a formuła startu w wyborach europejskich w szerokim bloku była dobrym rozwiązaniem.

W "Salonie politycznym Trójki" polityk wyraził żal, że Koalicja Europejska się rozpadła, a opozycja idzie do wyborów parlamentarnych w kilku blokach. Dodał, że podobnie myśli część polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– Ważne jest, że w przyszłym roku są wybory prezydenckie, ale najpierw jest jesień i musimy pomyśleć o tym, jak Polska ma wyglądać w następnych latach i to jest kluczowe pytanie do Polaków. Koalicja Europejska zdobyła prawie 40 proc. głosów w wyborach europejskich. To jeden z najlepszych wyników w Europie, jeśli idzie o partie centrowe i uważam, że taki szeroki, spójny blok, był dobrą receptą – mówił Halicki.

Europoseł przyznał, że chciałby, żeby Polska miała w Komisji Europejskiej ważną tekę gospodarczą. – Komisarza będziemy mieć w tym składzie. Ważne jest kto nim będzie i jaką dostanie funkcję i obszar działania – dodał.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Przepisy mają usprawnić budowę na Westerplatte plenerowego muzeum, które ukaże heroizm żołnierzy broniących Polski przed agresją III Rzeszy Niemieckiej. 

– Najbardziej zaniedbane tereny na Westerplatte to tereny Skarbu Państwa. Tak ważne miejsce powinno być miejscem pamięci i miejscem, w którym wszyscy są w stanie godnie ta pamięć uczcić. Specustawa o Westerplatte jest przykładem dominacji siły nad porozumieniem – mówił Halicki.

Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy, w którym polityk poruszył również temat lotów rodzinnych Marka Kuchcińskiego.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzący: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Gość:
 Andrzej Halicki (europoseł PO)
Data emisji: 05.08.2019
Godzina emisji:
 8.14

dn

Czytaj także

Marcin Makowski: po ewentualnej przegranej nie wyobrażam sobie Grzegorza Schetyny u sterów PO

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 13:41
– Jeżeli PO przegra, a weźmie odpowiedzialność za całą opozycję, to czymś zupełnie naturalnym w polityce byłoby poniesienie indywidualnych konsekwencji przez lidera, który skonstruował pewien blok i wziął na swoje barki odpowiedzialność – powiedział Marcin Makowski, publicysta tygodnika "Do Rzeczy" i Wirtualnej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Halicki: trzy komitety opozycyjne to klarowny wybór

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 08:55
- Trzy komitety to dość klarowny wybór dla tych, którzy mają sympatie lewicowe, ludowe, bądż (...) centrowe - mówił w radiowej Jedynce Andrzej Halicki, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej. - Mamy solidny fundament w postaci blisko 40 proc. w wyborach do Parlamentu Europejskiego - dodał europoseł. 
rozwiń zwiń