X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Michał Wójcik: sprawa mienia bezspadkowego jest uregulowana w polskim prawie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 08:18
– W kwestii relacji polsko-amerykańskich, była umowa z lat 60., gdzie te roszczenia przejmowała na siebie strona amerykańska – powiedział w radiowej Trójce Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. – Przypominam sobie, że polskie prawo jednoznacznie reguluje sprawę tzw. mienia bezspadkowego – dodał. 
Audio
  • Michał Wójcik: polskie prawo jednoznacznie rozwiązuje kwestię mienia bezspadkowego (Salon polityczny Trójki)

Wiceminister nawiązał w ten sposób do informacji o tym, że ogromna większość amerykańskich senatorów podpisała w poniedziałek list do sekretarza stanu Mike'a Pompeo, wzywający go do akcji w sprawie mienia ofiar Holokaustu w Polsce. Pośród sygnatariuszy są kandydaci demokratyczni na prezydenta.

– Rozumiem, że tutaj chodzi o mienie bezspadkowe. Polskie prawo jednoznacznie reguluje tę kwestię – podkreślił Michał Wójcik. 

– W Polsce jest przepis Kodeksu cywilnego, który jednoznacznie mówi o tym, co się dzieje z takim mieniem - powiedział Michał Wójcik. - W takiej sytuacji Skarb Państwa jest podmiotem, któremu przypada takie mienie. Była też umowa ze USA w tym zakresie, bodaj w latach 60. – zaznaczył wiceminister sprawiedliwości. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Michał Wójcik pytany był także o losy tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. W październiku miną dwa lata, odkąd ta ustawa wpłynęła do Sejmu. Jak mówił prowadzący audycję, jej założenia zostały skrytykowane przez Światową Organizację ds. Restytucji Mienia Żydowskiego. W ustawie znalazła się w nim m.in. propozycja wypłaty rekompensat w gotówce do 20 proc. wartości nieruchomości w chwili nacjonalizacji, zakaz zwrotów w naturze oraz brak możliwości zwrotu kamienic z lokatorami. 

– Tego rodzaju sprawy zawsze będą wywoływały emocje – mówił Michał Wójcik. – W kwestii relacji polsko-amerykańskich, była umowa z lat 60., gdzie te roszczenia przejmowała na siebie strona amerykańska – mówił Michał Wójcik. – Nie ma żadnych wątpliwości, polskie prawo to reguluje –zaznaczył. 

Michał Wójcik odpowiedział też na pytanie o przyjazd Donalda Trumpa do Warszawy na początku września. – Bardzo się cieszę, że pan prezydent USA przyjeżdża do Polski. To jest bardzo ważny sygnał i trzeba go jednoznacznie odbierać. Miałem okazję przypomnieć sobie przemówienie pana prezydenta, które wygłosił ostatnio będąc w Polsce, gdy mówił, jak bardzo cieszy się, że jest w Polsce, jak bardzo ceni sobie naród polski – mówił Michał Wójcik. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
ProwadzącyMarcin Pośpiech
GośćMichał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 6.08.19
Godzina emisji: 8.16

mb/kw

mbl

Czytaj także

Joachim Brudziński: Polska nie ma żadnych zobowiązań wobec kogokolwiek

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 09:01
- Figa z makiem. Dopóki rządzi PiS, niezależnie od tego, jakie bzdury będzie wygadywał Robert Winnicki, Krzysztof Bosak czy inni narodowcy, ani jedna złotówka nie popłynie do środowisk, którym te pieniądze się nie należą - mówił w Polskim Radiu 24 minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa JUST 447 i roszczenia wobec Polski. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 12:00
- W notatce, którą ujawnił Stanisław Michalkiewicz, jest coś niepokojącego: "rozumiemy, że macie wybory, ale oczekujemy, że potem coś zrobicie". Ze strony Waszyngtonu jest pewne oczekiwanie. Z drugiej strony mamy stanowcze deklaracje polityków PiS - powiedział w PR24 publicysta Łukasz Warzecha, odnosząc się do kwestii odzyskiwania majątków żydowskich przez organizacje zrzeszające ofiary Holokaustu. Na ten temat w "Debacie poranka" dyskutowali także Tomasz Sakiewicz i Bogumił Łoziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Wójcik: od kiedy im więcej osób leci samolotem, tym wyższe są koszty?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 09:00
- My wprowadzamy nowe standardy. Pan marszałek wyjaśnił sprawę i wpłacił własne środki na cele charytatywne. Takiej sytuacji nie było nigdy - mówił w PR24 wiceminister sprawiedliwości. - Żaden polski polityk czegoś takiego wcześniej nie zrobił - dodał.
rozwiń zwiń