Krzysztof Szczerski o przełożonej wizycie Trumpa: każdy termin w najbliższych miesiącach jest możliwy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 08:59
– Każdy termin w najbliższych miesiącach jest możliwy. Przywódca USA powiedział panu prezydentowi Dudzie, że chciałby tę wizytę zrealizować w ciągu najbliższych miesięcy. To może być jeszcze ten rok – mówił na antenie radiowej Trójki Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta RP. 
Audio
  • Krzysztof Szczerski stwierdził, że decyzja Donalda Trumpa jest odpowiedzialna (Salon polityczny Trójki)

Prezydent USA Donald Trump poinformował telefonicznie prezydenta Andrzej Dudę, że w związku z huraganem, który ma uderzyć w weekend w Stany Zjednoczone, nie przyleci do Polski – przekazał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.  

Czytaj więcej
Donald Trump.jpg
Donald Trump zostaje w USA przez huragan. Do Polski przyleci Mike Pence

– Pan prezydent Trump godzinę temu zadzwonił osobiście do prezydenta Dudy i przeprosił go za zaistniałą sytuację, ale w związku z tym, że huragan, który w weekend ma uderzyć w południowe stany, może mieć rozmiary katastrofalne, uznał, że nie może opuścić Stanów Zjednoczonych, musi być na miejscu, w kraju – tłumaczył Krzysztof Szczerski późnym wieczorem w czwartek.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

W radiowej Trójce prezydencki minister stwierdził, że decyzja jest zrozumiała. – Pan prezydent Trump powiedział, że przełożył wizytę, musiał zostać w USA w związku z nadciągającym huraganem, który rzeczywiście może mieć wymiary klęski żywiołowej, katastrofalne wymiary, więc my to oczywiście rozumiemy – stwierdził Szczerski. – On rośnie w siłę, jego zasięg będzie bardzo duży i to jest naturalne, że w takiej sytuacji prezydent USA chce być w kraju – dodał.

– Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie, że obchody 1 września nie ulegają żadnym zmianom. Prezydent Trump wysyła do Polski wiceprezydenta, to jest bardzo wysoka reprezentacja, więc to nie ma żadnego wpływu na przebieg uroczystości 1 września – podkreślił polityk.

Krzysztof Szczerski dodał, że Trump podjął odpowiedzialną decyzję. – Tak całkowicie obiektywnie i na chłodno, to gdyby pan prezydent Trump miał przylecieć do Polski i w ogóle nie wyjść z hotelu, tylko cały czas być na telefonie w związku z różnicą czasu też, bo jest 6 godzin różnicy do wschodniego wybrzeża, zarządzać kryzysową sytuacją z hotelu w Warszawie, zamiast brać udział w uroczystościach, to dużo bardziej odpowiedzialne jest to, że będziemy mieli pana wiceprezydenta Mike’a Pence’a, które zrealizuje pełen program – stwierdził szef gabinetu prezydenta. 

Prowadząca spytała o możliwe daty wizyty prezydenta Trumpa, gdyż, jak mówił minister Szczerski wcześniej, "wizyta jest przełożona, nie odwołana". – Każdy termin w najbliższych miesiącach jest możliwy. Przywódca USA powiedział panu prezydentowi Dudzie, że chciałby tą wizytę zrealizować w ciągu najbliższych miesięcy. To może być jeszcze ten rok – odpowiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadząca: Beata Michniewicz
Gość: Krzysztof Szczerski (szef gabinetu prezydenta RP)
Data emisji: 30.08.19
Godzina emisji: 8.13

dcz/ml

Czytaj także

Krzysztof Szczerski: sojusz z USA kluczem do bezpieczeństwa Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 10:06
– W świecie, który nam sie wyłania, dalszy sojusz polsko-amerykański zdaje się być kluczem dla naszego bezpieczeństwa – podkreślił Krzysztof Szczerski. Szef Gabinetu Prezydenta RP mówił w Trójce o planach, jakie ma Polska wobec USA w związku z wrześniowym spotkaniem Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Szczerski: wizyta prezydenta Trumpa przełożona, nie odwołana

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 06:36
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump odwołał wizytę w Polsce. Powodem takiej decyzji jest zbliżający się do Florydy huragan Dorian. 
rozwiń zwiń