Jarosław Sellin: narrację muzealną, powinni kształtować nie politycy, a specjaliści

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 08:33
Jednym z tematów, jaki pojawił się w kampanii wyborczej, był kształt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz rzekome związki pracowników placówki z ministrem kultury. – To kłamstwa. Nie pracuje tam żaden mój asystent - podkreślił w Salonie politycznym Trójki Jarosław Sellin. 
Audio
  • Jarosław Sellin o opozycji: kontestują rzecz, która powinna narodowo łączyć (Salon polityczny Trójki)

Pomorscy politycy PO zapowiadają zmiany w Muzeum II Wojny Światowej, jeśli Koalicja Obywatelska wygra wybory parlamentarne. Do propozycji odniósł się minister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

– To nie politycy powinni kształtować narrację muzealną, tylko specjaliści, rady programowe tych instytucji, historycy, muzealnicy – i tak jest dzisiaj w Muzeum II Wojny Światowej – powiedział minister kultury.

sellin-pap-1200.jpg
Jarosław Sellin: budując Muzeum Westerplatte, zaczynamy realizację marzenia

Podkreślił, że opozycja miała możliwość doboru ekspozycji muzeum. – Jeśli politycy zapowiadają, że chcą uwypuklić zwycięstwa Polski, walkę Polski w czasie II Wojny Światowej, to dlaczego tego nie zrobili, gdy planowali to muzeum pod kierunkiem prof. Machcewicza, który był doradcą politycznym Donalda Tuska od spraw polityki historycznej – pytał Jarosław Sellin. Dodał, że temat ten został wtedy "zupełnie zlekceważony".

– Nie było uwypuklonego ani gen. Maczka, ani gen. Andersa, ani Witolda Pileckiego, nie było opowieści o polskim wysiłku zbrojnym na wszystkich frontach na trzech kontynentach i obecna dyrekcja to zmienia – podkreślił minister.

"Kontestują rzecz, która powinna narodowo łączyć"

Jarosław Sellin odniósł się również do zarzutów dotyczących muzeum. – To kłamstwa. Nie pracuje tam żaden mój asystent, zastanawiałem się nawet nad trybem wyborczym w tej sprawie, a dyrektor tej placówki nie był kandydatem PiS na prezydenta Gdańska – powiedział gość audycji.

Westerplatte-konferencja-pap-1200.jpg
Szczątki polskiego żołnierza znalezione na Westerplatte. IPN spróbuje ustalić kim był

- Muzeum II Wojny Światowej ma opowiadać o polskim doświadczeniu w czasie wojny i robi to znakomicie, to bardzo żywe muzeum, dzieje się tam mnóstwo ciekawych rzeczy – powiedział minister. Dodał, że nie wie, dlaczego ta działalność jest kontestowana. – Nie wiem, dlaczego nasi oponenci nie przyszli na wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte – mówił Jarosław Sellin. – Od dwóch lat prosimy przedstawicieli miasta Gdańska o oddelegowanie kogoś do rady programowej i do komitetu organizacyjnego budowy Muzeum Westerplatte. Nie ma odzewu. Kontestują rzecz, która powinna narodowo łączyć – dodał minister kultury.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Gość audycji odniósł się także od sprawy prezesa NIK Mariana Banasia. Wyjaśnił, że to komisja sejmowa ds. kontroli państwowej wskaże, kto powinien pełnić funkcję prezesa, a NIK będzie funkcjonować normalnie. – Prawdopodobnie w II połowie października będziemy mieli wszystkie wyjaśnienia związane z tą sprawą i wtedy będziemy wiedzieli, jaka jest sytuacja – powiedział minister.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Jarosław Sellin (sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
Data emisji: 26.09.2019
Godzina emisji: 8.14

pg/mk

Czytaj także

Jarosław Sellin: ECS jest wykorzystywane przez PO do organizowania imprez politycznych

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 10:19
- Europejskie Centrum Solidarności zaczęło być wykorzystywane do organizowania imprez o charakterze politycznym. Platforma Obywatelska i jej akolici organizują tam briefingi, konferencje prasowe, zrobili też wiec o charakterze wyborczo-agitacyjnym - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury Jarosław Sellin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczątki polskiego żołnierza znalezione na Westerplatte. IPN spróbuje ustalić kim był

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 15:17
Szczątki polskiego żołnierza odnaleziono podczas prac archeologicznych na Westerplatte w Gdańsku. Zachowała się czaszka wraz z kośćmi. To pierwsze od 1963 r. odkrycie na Westerplatte prochów polskiego obrońcy.
rozwiń zwiń