Szef KPRM: poparcie PiS rośnie z wyborów na wybory. PO maleje

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 08:40
– My jesteśmy tam, gdzie byliśmy, a PiS tam, gdzie był – skomentowała wyniki wyborów do Sejmu i Senatu Joanna Kluzik-Rostkowska z Koalicji Obywatelskiej. Nie zgodził się z tym Michał Dworczyk z PiS, który wskazywał, że Platforma Obywatelska w koalicji z Nowoczesną dostała poparcie na poziomie tego, co uzyskała sama PO w 2015 roku.
Audio
  • M. Dworczyk: poparcie PiS rośnie z wyborów na wybory. PO maleje ("Salon polityczny Trójki")
Audio
  • M. Dworczyk: poparcie PiS rośnie z wyborów na wybory. PO maleje ("Salon polityczny Trójki")

EN_pis-1200.jpg
PKW podała wyniki z ponad 70 proc. obwodów. PiS zwiększa przewagę

Według cząstkowych wyników wyborów do Sejmu, opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą, Prawo i Sprawiedliwość wygrywa, gromadząc 45,81 proc. głosów przed Koalicją Obywatelską, na którą głosowało 25,46 proc. obywateli. PKW podała dane z 71,89 proc. obwodów do głosowania.

[POSŁUCHAJ W JEDYNCE] >>> Marek Suski: wielu milionom Polaków podoba się to, co robimy

"Utrzymaliśmy status quo"

Joanna Kluzik-Rostkowska przyznała, że "czuje się tak jak przed wyborami". – Trudno odnosić mi się do cząstkowych wyników, zobaczymy jak będą wyglądały finalnie – powiedziała.

– Utrzymaliśmy status quo. Również Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając większość pozwalającą rządzić samodzielnie, ale bez większości umożliwiającej zmianę Konstytucji, tudzież obalenie weta prezydenckiego – wskazywała.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Kaczyński 1200 pap.jpg
Prezes PiS: przed nami zobowiązanie do jeszcze lepszej pracy

"PiS zyskuje, PO traci"

Nie zgodził się z tym Michał Dworczyk. – W 2015 roku sama Platforma Obywatelska uzyskała 24 proc. poparcia, a Nowoczesna 7,6 proc., czyli razem ponad 31 proc. W 2019 roku te dwie partie startują razem, do tego dochodzi Inicjatywa Obywatelska, Zielone i inne małe formacje, a zdobywają zaledwie dwadzieścia kilka procent – zauważył szef Kancelarii Premiera.

– Prawo i Sprawiedliwość, które cztery lata temu zdobyło nieco ponad 37 proc. głosów, uzyskuje poparcie na poziomie zdecydowanie powyżej 40 proc. – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Joanna Kluzik-Rostkowska (Koalicja Obywatelska), Michał Dworczyk (Prawo i Sprawiedliwość, Kancelaria Premier)
Data emisji:
 14.10.2019
Godzina emisji: 8.13

kstar/ml

Czytaj także

Polonia w USA zdecydowanie za PiS, fatalny wynik PSL

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 07:10
W Stanach Zjednoczonych Prawo i Sprawiedliwość uzyskało wynik 52,7 proc. Najlepiej ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego wypadło w okręgu chicagowskim, gdzie zdobyło 69 proc. głosów oraz w okręgu nowojorskim, uzyskując 49,5 proc. O porażce może mówić PSL, które uzyskało zaledwie 2,4 proc poparcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wysoka frekwencja legitymizuje rządzących". Politolodzy o wyborach

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 08:16
– Różne badania pokazują, że zaczynamy doceniać wagę naszego głosu – powiedziała w "Salonie politycznym Trójki" prof. Ewa Marciniak, odnosząc się do wysokiej frekwencji w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Jej zdaniem, wybory miały charakter "plebiscytarny". Na ten temat mówił także prof. Henryk Domański.
rozwiń zwiń