K. Szczerski: Andrzej Duda postawił na efektywność, a nie efekciarstwo

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 08:18
– Zaproszenie jest otwarte, ale nie naciskamy na wizytę. To, co miało być jej efektem, już jest dokonane – podkreślił szef Gabinetu Prezydenta, mówiąc o odłożonej wizycie Donalda Trumpa w Polsce.
Audio
  • K. Szczerski: wszystkie dobre owoce, jakie miał przynieść ten rok w relacjach polsko-amerykańskich, są już załatwione (Salon polityczny Trójki)
Audio
  • K. Szczerski: wszystkie dobre owoce, jakie miał przynieść ten rok w relacjach polsko-amerykańskich, są już załatwione (Salon polityczny Trójki)

Krzysztof Szczerski wyjaśnił, że zniesienie wiz było drugim głównym celem współpracy Polski i USA, który wyznaczyli sobie prezydenci obu krajów. Pierwszym było zwiększenie amerykańskiego kontyngentu wojskowego w Polsce.

statua wolności USA Nowy Jork Stany Zjednoczone panorama free pixabay 1200.jpg
Od 11 listopada Polacy polecą do USA bez wiz

– To oznacza, że wszystkie dobre owoce, jakie miał przynieść ten rok w relacjach polsko-amerykańskich, są już załatwione – powiedział o zniesieniu wiz do Stanów Zjednoczonych w "Salonie politycznym Trójki" szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

– Prezydent Andrzej Duda postawił raczej na efektywność niż na efekciarstwo – powiedział Gość Trójki, odnosząc się do informacji, że Donald Trump nie odwiedzi jesienią Polski. – Zaproszenie jest otwarte, ale nie naciskamy na wizytę. To, co miało być jej efektem, już jest dokonane – podkreślił szef Gabinetu Prezydenta.

Polityk dodał, że rozmowy są prowadzone, ale strona polska rozumie również sytuację wewnętrzną w Ameryce, a do końca roku nie pozostało wiele czasu.

– Rozpoczęła się tam kampania wyborcza i sprawy wewnętrzne absorbują dużo bardziej wszystkich polityków amerykańskich, w tym prezydenta Donalda Trumpa. Po drugie trwa procedura impeachmentu, która też powoduje, że obowiązki całej ekipy amerykańskiej są skupione na polityce amerykańskiej – powiedział Krzysztof Szczerski.

Odnośnie zbliżających się wyborów prezydenckich polityk przypomniał wypowiedź Andrzeja Dudy, który powiedział, że jest zbyt młody na emeryturę i skłania się do starań o reelekcję. – Ogłoszenie takiej decyzji oznacza dla nas rewolucję w pracy Kancelarii, przecież sztab wyborczy będzie poza kancelarią. Obowiązki kampanijne są równoległymi z obowiązkami głowy państwa. Nie namawiam do tego, żeby było to jak najszybciej – podkreślił szef Gabinetu Prezydenta RP.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której poruszono także temat wyboru marszałka seniora.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Krzysztof Szczerski (szef Gabinetu Prezydenta RP)
Data emisji: 8.11.2019
Godzina emisji: 8.14

pg/kw

Czytaj także

Opozycja podzieliła się miejscami w prezydium Senatu

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 20:46
Podczas spotkania szefa PO Grzegorza Schetyny, szefa SLD Włodzimierza Czarzastego i prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza ustalono kandydatów w prezydium Senatu z marszałkiem, który ma pochodzić z Koalicji Obywatelskiej, wicemarszałkowie - z lewicy, PSL oraz z senatorów niezależnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: w tej kampanii prezydenckiej może być trudniej niż pięć lat temu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 08:00
Według Antoniego Macierewicza, marszałka seniora i posła Prawa i Sprawiedliwości, zbliżająca się kampania prezydencka może być trudniejsza niż ta sprzed pięciu lat. - Wtedy sytuacja była jasna. Wydawało się, że kandydat PiS nie ma szans. Teraz jest inaczej, co może tworzyć pewne uspokojenie i złudzenie po stronie patriotycznej - powiedział Macierewicz. 
rozwiń zwiń