R. Fogiel o M. Banasiu: możemy stosować tylko narzędzia natury politycznej

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 08:27
– Z prawnej strony wygląda to tak, że od momentu wyboru szef NIK jest praktycznie nieodwoływalny i możemy stosować tylko narzędzia natury politycznej – powiedział w radiowej Trójce Radosław Fogiel, zastępca rzecznika prasowego PiS.
Audio
  • Sprawa Banasia. R. Fogiel: decyzja leży po stronie szefa NIK (Salon polityczny Trójki)

Władze PiS wyraziły wobec prezesa NIK Mariana Banasia oczekiwanie złożenia dymisji z zajmowanej funkcji. Taką decyzję podjęto podczas spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i wiceprezesa partii Mariusza Kamińskiego z prezesem NIK Marianem Banasiem.

marian banaś pap 1200.jpg
Władze PiS oczekują dymisji prezesa NIK Mariana Banasia

Radosław Fogiel przyznał, że nie zna bezpośredniej reakcji Mariana Banasia, ale decyzja leży po stronie szefa NIK. – Z prawnej strony wygląda to tak, że w momencie wyboru jest on praktycznie nieodwoływalny i możemy stosować tylko narzędzia natury politycznej, takie jak wczorajsze spotkanie Jarosława Kaczyńskiego i Mariusza Kamińskiego z Marianem Banasiem. Zobaczymy, jaka będzie reakcja – stwierdził poseł.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Bardzo daleko posunięta niezależność NIK jest wartością, aczkolwiek – jak pokazuje praktyka – mamy do czynienia z sytuacjami, kiedy stwarza to pewne problemy. Warto tu poruszać się z gracją, aby nie naruszyć głównej idei, jaka przyświecała twórcom NIK, czyli bycia instytucją niezależną, tak jak pokazywał to Lech Kaczyński jako prezes NIK – dodał polityk.

Gość radiowej Trójki stwierdził, że "w sprawie oświadczenia majątkowego prezesa Banasia powinien wypowiedzieć się ten, kto nadawał mu klauzulę tajności". – Takie odtajnienie mogłoby np. dać zbyt duży wgląd w metody pracy służb. Na razie nie rozmawiamy o ewentualnych następcach Mariana Banasia – mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Radosław Fogiel (zastępca rzecznika prasowego PiS)
Data emisji: 29.11.2019
Godzina emisji: 8.14

dn/mk

Czytaj także

Sprawa Mariana Banasia. R. Fogiel: byłoby lepiej, gdyby te zarzuty były znane przed wyborem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 11:09
– Zgadzamy się co do tego, że byłoby dużo lepiej, gdyby te fakty czy zarzuty, bo pan prezes Banaś jeszcze nie do wszystkich miała szansę się odnieść, były znane przed wyborem – mówił na antenie Trójki rzecznik PiS Radosław Fogiel. W dyskusji w "Śniadaniu w Trójce" brali udział również: Jadwiga Emilewicz (minister przedsiębiorczości), Jan Grabiec (PO), Paweł Mucha ( zastępca szefa  Kancelarii Prezydenta), Marek Sawicki (PSL) i Anna-Maria Żukowska (SLD).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Horała: sprawa Mariana Banasia powinna być do końca wyjaśniona

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 15:30
- Dla dobra życia publicznego na pewno sprawa prezesa NIK Mariana Banasia powinna być do końca wyjaśniona, natomiast czy akurat w formie upublicznienia raportu CBA - tego nie wiem - powiedział poseł Marcin Horała z PiS.
rozwiń zwiń