Jacek Czaputowicz: polscy żołnierze nie ucierpieli w atakach w Iraku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 08:30
– Mamy kontakt z polskim dowództwem. W jednej z tych baz są polscy żołnierze, ale wiemy na pewno, że oni nie ucierpieli w atakach w Iraku – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Audio
  • Jacek Czaputowicz o ataku na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku (Salon polityczny Trójki)
Audio
  • Jacek Czaputowicz o ataku na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku (Salon polityczny Trójki)

W Iraku ostrzelano rakietami balistycznymi bazy, w których stacjonowali żołnierze między innymi Stanów Zjednoczonych. Pentagon potwierdził uderzenie kilkunastu pocisków.

Czytaj więcej
irak 1200 pap.jpg
Irańskie media po ataku na bazy USA w Iraku: zginęło 80 "amerykańskich terrorystów"

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Iran zaatakował amerykańskie bazy lotnicze w miastach Hit i Irbil

Irańska telewizja poinformowała, że w atakach zginęło 80 osób – "amerykańskich terrorystów". Tych informacji nie potwierdzają jednak media w USA, a sam Donald Trump w twitterowym wpisie zapewnił, że wszystko jest w porządku i podkreślił, że trwa jeszcze szacowanie strat. "Na razie jest dobrze!" – stwierdził.

Jacek Czaputowicz ocenił, że należy jeszcze poczekać na oficjalne oświadczenie Donalda Trumpa w tej sprawie. – Chciałbym, żeby to zakończyło sprawę. Iran dokonał ważnego propagandowo gestu i mam nadzieję, że kolejne kroki będą prowadzić do deeskalacji konfliktu. Musimy dalej monitorować sytuację w Iraku i poczekać na dalszy rozwój wydarzeń – powiedział minister.

"Jest wariant przeniesienia misji"

Szef MSZ podkreślił również, że Polska podziela stanowisko NATO, które nadal chce kontynuować misję w Iraku. – Ma ona charakter szkoleniowy i jest ważna dla stabilizacji regionu oraz walki z Państwem Islamskim – mówił polityk. Zaznaczył on jednak, że Sojusz bierze też pod uwagę inne warianty. – Jeżeli w Iraku byłoby zbyt duże niebezpieczeństwo to jest opcja przeniesie tej misji do Kuwejtu. O tym mówi się wprost – stwierdził Jacek Czaputowicz.

– Nasze stanowisko jest wykazaniem solidarności z innymi państwami. Ufamy, że sekretarz generalny NATO będzie podejmował właściwe decyzje w konsultacji z krajami członkowskimi – mówił minister spraw zagranicznych.

Czytaj więcej
D. Trump 1200.jpg
Narada w Białym Domu. Donald Trump: wygłoszę oświadczenie

*** 

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Jacek Czaputowicz (minister spraw zagranicznych)
Data emisji: 08.01.2020
Godzina emisji: 8.14

jp/kw

Czytaj także

Narada w Białym Domu. Donald Trump: wygłoszę oświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 06:23
"Wszystko jest w porządku! Pociski wystrzelono z Iranu na dwie bazy wojskowe w Iraku. Trwa szacowanie ofiar i strat. Na razie jest dobrze!" - stwierdził prezydent USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ Iranu: nie dążymy ani do eskalacji sytuacji, ani do wojny

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 06:45
Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif po ataku Iranu na cele USA w Iraku zastrzegł jednocześnie, że jego kraj będzie się bronił przed każdą agresją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irańskie media po ataku na bazy USA w Iraku: zginęło 80 "amerykańskich terrorystów"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 07:36
Irańska telewizja poinformowała w środę o skutkach ataku na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku. Podano, że zginęło 80 osób - "amerykańskich terrorystów", a Iran odpalił 15 pocisków rakietowych i żaden z nich nie został zestrzelony.
rozwiń zwiń