X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Władysław Teofil Bartoszewski: sędziowie nie powinni bratać się z politykami

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 08:38
– Sędziowie nie powinni się angażować politycznie i fraternizować z politykami, co niestety ma miejsce – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski.
Audio
  • Władysław Teofil Bartoszewski o reformie wymiaru sprawiedliwości (Salon polityczny Trójki)

W sobotę w Warszawie odbył się "Marsz Tysiąca Tóg". Pod hasłem "Prawo do niezawisłości, prawo do Europy" demonstranci przeszli spod Sądu Najwyższego pod Sejm. Na czele marszu, często w togach, szli przedstawiciele zawodów prawniczych. Wcześniej – w holu Sądu Najwyższego – odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli sędziów. Był to sprzeciw wobec, nazywanej przez opozycję kagańcową, ustawy reformującej wymiar sprawiedliwości.

duda2 1200 pap.jpg
"Marsz Tysiąca Tóg" Prezydent: najgorsza jest hipokryzja

Zdaniem Władysława Teofila Bartoszewskiego marsz nie miał wymiaru politycznego. – Sędziowie nie powinni angażować się politycznie i fraternizować się z politykami, co niestety ma miejsce. Ale "Marsz Tysiąca Tóg" nie był stricte angażowaniem się w politykę, tylko protestem przeciwko rozpadowi trójpodziału władzy – stwierdził poseł PSL.

Podkreślił, że społeczeństwo powinno mieć dużo większy wpływ m.in. na mianowanie sędziów. Przypomniał, że klub parlamentarny PSL-Koalicja Polska zorganizował kilka dni temu konferencję z przedstawicielami zawodów prawniczych i osobami pokrzywdzonymi przez system sprawiedliwości, "by zobaczyć, co zrobić, aby ten system poprawić". – Bo on nie działa właściwie i co do tego jest pełna zgoda – zaznaczył gość audycji.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Władysław Teofil Bartoszewski uznał, że reforma wymiaru sprawiedliwości powinna przebiegać nieco inaczej. – Ona sprowadza się do reformy kadr, a to nie jest naprawa sądownictwa w sposób systemowy. Dlatego sugerujemy, żeby pojawiła się instytucja sędziów pokoju, którzy są w stanie przejąć najdrobniejsze i najłatwiejsze sprawy z sądów rejonowych, bo one są najbardziej obłożone. Sędziowie pokoju byliby zaś wybierani z udziałem ludności – mówił parlamentarzysta.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Władysław Teofil Bartoszewski (PSL)
Data emisji: 13.01.2020
Godzina emisji: 08.14

bb/ml

Czytaj także

Prof. Czesław Kłak: KRS musi być niezależna od władz. Inny sąd nie może oceniać jej działalności

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 15:20
- Trzeba mieć świadomość, że KRS jest organem, który w założeniu ma być niezależny od innych władz, w tym także władzy sądowniczej - mówił w PR24 sędzia Trybunału Stanu prof. Czesław Kłak. - Inny sąd nie może oceniać działalności KRS, ani nie można na nią wywierać wpływów i nacisków - ocenił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Kawęcki: marsz sędziów w Warszawie jest protestem politycznym

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 14:06
- Przedstawiciele organizatora "Marszu Tysiąca Tóg" reprezentują środowiska polityczne związane z opozycją - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Kazimierz Kik: "Marsz Tysiąca Tóg" to kolejny element walki politycznej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 18:50
- Kolejne protesty środowisk sędziowskich to przede wszystkim ochrona pozycji, którą zapewniały im poprzedni rządy - ocenił w Polskim Radiu 24 dzisiejszy "Marsz Tysiąca Tóg" prof. Kazimierz Kik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najsztub na "Marszu Tysiąca Tóg": sędziowie potrzebują poczucia wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 01:14
- Sędziowie potrzebują od nas poczucia, że staniemy za nimi murem, że zależy nam na ich niezależności - mówił Piotr Najsztub podczas "Marszu Tysiąca Tóg". Rozmowę z dziennikarzem zamieścił profil Video-KOD na Facebooku. W listopadzie Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego w Piasecznie, który po ponad dwóch latach procesu uznał Najsztuba za niewinnego spowodowania wypadku, do którego doszło 5 października 2017 roku w Konstancinie-Jeziornej.
rozwiń zwiń