X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Grodzki chce spotkania z prezydentem. Szczerski: to rodzaj manifestacji, a nie prośby

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 08:47
– Ze strony marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego nie było telefonu ani pisemnej czy bezpośredniej prośby o spotkanie z prezydentem. Rozumiem więc, że na Twitterze bardziej manifestował, niż prosił o spotkanie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
Audio
  • Krzysztof Szczerski o spotkaniu prezydenta z marszałkiem Senatu oraz reformie wymiaru sprawiedliwości (Salon polityczny Trójki)

Przedstawiciele Komisji Weneckiej odbyli w zeszłym tygodniu w Polsce dwudniową wizytę. Przyjechali do Warszawy w miniony czwartek na zaproszenie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego po to, by wydać opinię w sprawie przyjętej w grudniu przez Sejm ustawy dyscyplinującej sędziów. W związku z tą sprawą marszałek Senatu w sobotę na Twitterze zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy, informując, że chciałby się z nim spotkać i omówić kwestię ustawy.

ziobro zbigniew pap arch 1200.jpg
Zbigniew Ziobro: Komisja Wenecka nie miała prawa przyjąć zaproszenia do Polski

Krzysztof Szczerski podkreślił, że drzwi do Pałacu Prezydenckiego dla Tomasza Grodzkiego są otwarte, ale zaznaczył zarazem, że marszałek w sprawie spotkania z głową państwa ani razu nie kontaktował się z Kancelarią Prezydenta RP oraz nie skorzystał ze składanych mu zaproszeń. – Nie było takiego telefonu ani pisemnej czy bezpośredniej prośby. Rozumiem więc, że na Twitterze był to bardziej rodzaj manifestacji, niż prośby o spotkanie – stwierdził szef gabinetu prezydenta RP.

>>>[JEDYNKA] "Tomasz Grodzki nie miał uprawnień". Marcin Warchoł o wizycie Komisji Weneckiej

Krzysztof Szczerski przypomniał, że wciąż trwa proces legislacyjny dotyczący ustawy reformującej wymiar sprawiedliwości. – Gospodarzem tego procesu jest Senat. Pan marszałek powinien więc przede wszystkim skupić się na organizacji pracy w izbie, na czele której stoi, a także docenić senatorów, bo to oni pochylają się nad tą ustawą – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jego zdaniem Tomasz Grodzki "przywiązuje najmniejszą wagę do pracy Senatu". – Konsultuje tę ustawę w Brukseli, konsultuje z jakimiś gośćmi z Komisji Weneckiej, a także z prawnikami w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. A przecież w izbie, której jest marszałkiem, ma swoją komisję – podkreślił gość audycji.

"Prezydent ocenia efekt pracy parlamentu"

Krzysztof Szczerski przypomniał, że ustawa ws. sądownictwa nie jest jeszcze przyjęta przez parlament, w związku z czym, ocenianie jej teraz jest daleko przedwczesne. - Z całym szacunkiem dla pani komisarz (Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Dunji Mijatović, która niedawno skierowała do MSZ pismo z rekomendacją dla Senatu, by odrzucić tę ustawę – red.), ale nie jest ona uprawniona do tego, żeby być częścią procesu legislacyjnego w Polsce - zaznaczył.

Dodał, że ponieważ proces legislacyjny jest w toku, także prezydent nie będzie wydawał ocen odnośnie ustawy. – Prezydent ocenia efekt pracy parlamentu. Dlatego, że to są sprawy poważne, dotyczące państwa – powiedział. Przypomniał, że Andrzej Duda był twórcą koncepcji powstania Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym, więc kwestia odpowiedzialności sędziów jest dla niego bardzo ważna. – Dla Polaków również ważne jest poczucie, że żaden z elementów systemu państwowego nie jest wyjęty spod odpowiedzialności – podkreślił Krzysztof Szczerski.

komisja 1200 pap.jpg
Wizyta Komisji Weneckiej w Polsce. Fogiel: uznanie jej za oficjalną nie jest możliwe

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Krzysztof Szczerski (szef gabinetu prezydenta RP)
Data emisji: 14.01.2020
Godzina emisji: 8.13

bb/ml

Czytaj także

"Marsz Tysiąca Tóg" Prezydent: najgorsza jest hipokryzja

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 20:01
Prezydent Andrzej Duda przypomniał stanowisko KRS z 2009 roku, które głosi, że aktywny udział sędziów w akcjach protestacyjnych może prowadzić do naruszenia ich niezależności. "Najgorsza jest hipokryzja" - ocenił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogdan Pęk: rezygnacja z reformy sądownictwa byłaby jedną z najgorszych decyzji rządu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 11:03
- Bez reformy wymiaru sprawiedliwości Polska nie będzie mogła się dalej suwerennie rozwijać. To kwestia absolutnie kluczowa - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Łęski: opinie Komisji Weneckiej nie są wiążące

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 19:00
- Przyjechali wiadomo po co - żeby wydać opinię, że ta ustawa jest nie w porządku. Zaprosił ich marszałek Tomasz Grodzki po to, żeby stwierdzić, że ta ustawa do niczego się nie nadaje - powiedział Jacek Łęski (dziennikarz TVP). Gościem audycji był także Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita").
rozwiń zwiń