Jarosław Gowin: w tym tygodniu projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 09:00
– W nowelizacji ustawy znajdą się: klauzula wolności, jasne zobowiązanie rektorów i utworzenie przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego specjalnej komisji, która będzie stała na straży wolności – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Audio
  • Jarosław Gowin o nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym i obchodach rocznicy wyzwolenia Auschwitz (Salon polityczny Trójki)

pap jarosław gowin 1200.jpg
Klauzula wolności na uczelniach. Gowin chce zmian w Konstytucji dla Nauki

Po blisko 30 latach kariery akademickiej profesor socjologii Ewa Budzyńska zrezygnowała z pracy na Uniwersytecie Śląskim. Powodem jest nagonka, jaką rozpętali niektórzy słuchacze jej wykładów na temat rodziny. – Wierzyłem w to, że środowiska akademickie same będą w stanie unikać ideologicznej cenzury – skomentował Jarosław Gowin.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Nie ma zgody na cenzurę". Zawiadomienie do prokuratury ws. prof. Ewy Budzyńskiej

– Okazuje się, że są środowiska, które tę szerszą wolność chcą wykorzystywać do kneblowania osób o poglądach odmiennych od politycznej poprawności – dodał.

andrzej duda auschwitz pap 1200.jpg
Prezydent: trzeba mówić o Auschwitz, żeby świat tego nie zbagatelizował i nie zrelatywizował

"Polska wygrała starcie z Putinem"

W poniedziałek odbyły się obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Wzięli w nich udział byli więźniowie, prezydent RP Andrzej Duda oraz przedstawiciele z 60 krajów. Pojawili się m.in. prezydent Izraela Reuwen Riwlin oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jarosław Gowin podkreślał, że "uroczystości miały taki charakter, jak trzeba". – Wolne od bieżącej polityki. I paradoksalnie właśnie to Polska starcie z Putinem jednoznacznie wygrała – ocenił.

– Porównując to, co światowe media mówiły przed uroczystościami w Yad Vashem, ich reakcję na serię ataków prezydenta Putina na Polskę, z tym, jak odebrano wczorajsze uroczystości, widać, że światowa opinia publiczna stanęła po stronie Polski – dodał.

polska_izrael1200.jpg
Prezydent Izraela: chcielibyśmy podać dziś rękę narodowi polskiemu

"Stosunki polsko-izraelskie zaczynają wracać do normy"

Wicepremier wskazywał, że "cel rosyjskich ataków na Polskę był podwójny". – Pierwszy obliczony na wewnętrzną opinię publiczną, drugi to aspiracje do przeobrażenia obrazu pewnej prawdy historycznej o II wojnie światowej, dominującej na świecie. Został sprowokowany uchwałą PE, zrównującą komunizm z nazizmem – powiedział gość Trójki.

Podczas wspólnej z Andrzejem Dudą konferencji prasowej, prezydent Riwlin zaprosił głowę państwa polskiego do Izraela. – Wydaje się, że po dwuletnim okresie ochłodzenia, stosunki Polska-Izrael mogą powoli zacząć wracać do normy – ocenił. – Jesteśmy chyba najbardziej proizraelskim krajem w Unii Europejskiej – dodał.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Jarosław Gowin (wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego)
Data emisji: 28.01.2020
Godzina emisji: 8.14 

kstar/ml

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda: mam nadzieję, że prób zakłamywania historii więcej nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 13:01
- Z wielką przykrością przyjąłem to, że polski udział w walce przeciwko nazistom został pominięty podczas uroczystości w Yad Vashem, dlatego nie mogłem być tam obecny jako prezydent RP - powiedział Andrzej Duda podczas wspólnego z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem oświadczenia dla mediów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przydacz: prezydent stoi na fundamencie prawdy historycznej

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 21:55
- Ocaleni przemawiający, ocaleni słuchający. Wszystkie oczy zwrócone na historię zagłady. Politycy, liderzy świata nie byli w centrum, bo to nie było wydarzenie natury politycznej lecz historycznej - mówił w Polskim Radiu 24 o obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: trzeba mówić o Auschwitz, żeby świat tego nie zbagatelizował i nie zrelatywizował

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 21:50
- Kiedy jest się na terenie Auschwitz, to człowiek najchętniej by milczał, ale paradoks jest taki, że powinniśmy mówić o tej lekcji, która światu jest bardzo potrzebna - powiedział prezydent Andrzej Duda w TVP Info. - Mam nadzieję, że ludzkość więcej takiej tragedii nie doświadczy - dodał.
rozwiń zwiń