Czarzasty: jeśli rząd nie robi nic złego, nie powinien bać się monitorowania

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 10:18
– Martwię się o to, żeby to, co się wyprawia w naszym kraju, nie przełożyło się na zabranie Polsce pieniędzy. Bardzo się tego obawiam – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia lider SLD Włodzimierz Czarzasty.
Audio
  • W. Czarzasty: to, co dzieje się w polskim sądownictwie jest absolutnym skandalem (Salon polityczny Trójki)

Gość "Salonu politycznego Trójki" odniósł się do wizyty w Polsce Viery Jourovej. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odwiedziła Warszawę, by rozmawiać o reformach sądownictwa w Polsce i kwestii praworządności. Jourova spotkała się m.in. z marszałek Sejmu, marszałkiem Senatu, przedstawicielami sędziów, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, ministrem sprawiedliwości i przedstawicielami przedsiębiorców.

Jourova podkreślała, że KE jest gotowa na otwarcie "nowego rozdziału" dialogu z Polską, zastrzegła przy tym, że "czerwoną linią", której KE nie chce przekroczyć jest polityka wewnętrzna. Zaznaczyła, że KE jest strażnikiem traktatów i w tych kierunkach będą zmierzać rozmowy z przedstawicielami polskiego rządu. Zaproponowano także mechanizm uzależnienia wielkości środków z budżetu UE od obiektywnie ocenianego stanu praworządności we wszystkich państwach Unii.

Viera Jourova 1200.jpg
Wiceszef MSZ: zachęcam KE do analizy, jak prawo stosowane jest w praktyce

– To nie może być tak, że w tej chwili rząd PiS będzie rozrabiał i robił bzdury, łamał prawo, a moja córka i wnuczka, rodziny wszystkich Polek i Polaków zapłacą za to tym, że środki dla nas zostaną albo zamrożone albo zabrane – powiedział Włodzimierz Czarzasty.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Polityk został zapytany o wniosek, który podczas posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, zgłosił poseł SLD Krzysztof Śmiszek. Chodzi w nim o poprawkę ws. monitorowania instytucji demokratycznych i dołączenia Polski do państw objętych monitoringiem. Polskę dołączono do już objętych takimi działaniami Rosji, Turcji, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Albanii, Armenii i Azerbejdżanu. – Jeżeli rząd nie robi niczego złego, to nie powinien bać się monitorowania – powiedział lider SLD. Mówił, że jego formacja "reaguje na świństwa władzy".

– Dla mnie to, co dzieje się w polskim sądownictwie jest absolutnym skandalem – ocenił przewodniczący SLD. – Jednym ze świństw, które się dzieje, jest branie za pysk sędziów i zabieranie im niezależności sędziowskiej – dodał Czarzasty.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Włodzimierz Czarzasty (przewodniczący SLD)
Data emisji: 29.01.2020
Godzina emisji: 8.14 

pg/kw

Czytaj także

Spotkanie w Pałacu. Prezydent zaprosił do rozmów ws. sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 16:50
Przedstawiciele klubów PiS, Lewicy, PSL-Kukiz15 oraz koła Konfederacji mają wziąć udział w środowym spotkaniu, na które zaprasza prezydent Andrzej Duda. Spotkanie ma dotyczyć reformy wymiaru sprawiedliwości. Klub KO o swojej decyzji ws. udziału w rozmowach poinformuje w środę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zaproponowałem kompromis ws. wyłaniania sędziów". Ziobro po spotkaniu z Jourovą

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 18:40
 - Polski rząd nigdy nie zgodzi się na wprowadzenie segregacji państw UE, nie może być tak, że w jednych państwach KE zgadza się, aby sędziów wyłaniali pośrednio obywatele, a w innych mówi, że nie wolno - powiedział we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozmawiając twarzą w twarz można pójść do przodu". Wiceszefowa KE o wizycie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 20:51
- Przyjechałam z mocnym przesłaniem od szefowej KE, to nie były negocjacje. Nie będziemy ustanawiać kompromisów, jeśli chodzi o podstawowe wartości. Musimy uzgodnić, jak sprawić, by polski wymiar sprawiedliwości mógł być godzien zaufania wśród partnerów europejskich - podkreśliła wiceszefowa KE Viera Jourova.
rozwiń zwiń