Szymański o wizycie Macrona: bez porozumienia z Polską przyszłość UE jest niepewna

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 08:36
– Agenda wizyty Emmanuela Macrona w Polsce jest bezprecedensowo szeroka. Prezydent Francji przyjedzie do nas z kilkoma ministrami. Po naszej stronie też będzie to dużo szersza niż zwykle delegacja – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister ds. europejskich Konrad Szymański.
Audio
  • Konrad Szymański o wizycie Emmanuela Macrona w Polsce (Salon polityczny Trójki)

Prezydent Francji Emmanuel Macron przybywa w poniedziałek z wizytą do Warszawy, spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu. Jutro odwiedzi Kraków. To pierwsza od siedmiu lat wizyta francuskiego prezydenta w Polsce. Dla obu stron będzie to m.in. próba poprawy chłodnych wzajemnych relacji.

Czytaj więcej
Macron 1200 shutt.jpg
Okazja do poprawy relacji. Emmanuel Macron z wizytą w Polsce

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wizyta Emmanuela Macrona w Polsce. "Prezydent Francji spróbuje ożywić relacje"

Konrad Szymański zauważył, że wizyta francuskiego prezydenta jest okazją do poruszenia wszystkich najważniejszych kwestii. – Dotyczyć ona będzie nie tylko relacji dwustronnych, ale też współpracy na forum Unii Europejskiej, gdzie są między nami tematy, które dzielą – zaznaczył minister ds. europejskich.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Gość radiowej Trójki podkreślił, że to właśnie wewnątrz Unii potrzebna jest lepsza współpraca i efektywniejsze zrozumienie wzajemnych racji. – Sytuacja dojrzała do tego, żeby inni zrozumieli, że bez porozumienia z Polską przyszłość Unii Europejskiej jest niepewna. Dlatego następne działania wspólnoty musimy wykuwać razem we wzajemnym poszanowaniu i zrozumieniu, tak aby wyprostować kłopotliwe tematy. To jest we wspólnym interesie – powiedział Konrad Szymański.

"Na stole unijnym mamy wiele skomplikowanych spraw do rozwiązania"

Minister ds. europejskich poinformował, że Francja wykazuje dużą wolę porozumienia z Polską. – Przygotowanie tej wizyty odbywało się w bardzo konstruktywnym charakterze. Miejmy więc nadzieję, że przyniesie ona postęp, bo szczególnie na stole unijnym mamy wiele skomplikowanych spraw do rozwiązania, a do tego potrzebne jest lepsza współpraca niż do tej pory – stwierdził dyplomata.

Konrad Szymański pytany, czy głosy krytyki reformy sądownictwa, które padają ze strony przedstawicieli Unii, będą miały wpływ na rozmowy z Emmanuelem Macronem, stwierdził, że "nie zgadza się, by redukować politykę Polski w UE do nieszczęsnego sporu o praworządność". – On faktycznie toczy się w TSUE i nie jesteśmy zadowoleni z tego, jak Komisja Europejska w tej sprawie postępuje. Natomiast w wielu innych obszarach komunikacja i chęć porozumienia na linii Polska-Unia są większe niż do tej pory – mówił.

Czytaj więcej
Piotr Müller Muller PR1 1200.jpg
Müller o wizycie Macrona: z Francją łączy nas kilka wspólnych celów

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szef BBN: rozmowy prezydentów Polski i Francji spotkaniem dwóch wrażliwości

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Konrad Szymański (minister ds. europejskich)
Data emisji: 03.02.2020
Godzina emisji: 8.14

jp/ml

Czytaj także

"Czas na europejski renesans", czyli co kryje się za wizją UE według Emmanuela Macrona

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 07:25
Spolegliwość wobec Rosji, sceptyczne nastawienie do USA, ściślejsza integracja UE oraz wizja rozwoju Europy różnych prędkości - tak w skrócie wygląda zewnętrzna polityka prowadzona przez Emmanuela Macrona. Francuski prezydent nie szczędził też krytyki wobec Polski, którą od początku swoich rządów traktował z wyższością. Teraz będzie okazja, by to zmienić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okazja do poprawy relacji. Emmanuel Macron z wizytą w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 03:44
Prezydent Francji Emmanuel Macron przybywa dzisiaj z wizytą do Warszawy, spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu. Jutro odwiedzi Kraków. To pierwsza od siedmiu lat wizyta francuskiego prezydenta w Polsce. Dla obu stron będzie to m.in. próba poprawy chłodnych wzajemnych relacji.
rozwiń zwiń