Tyszka: nowela ustaw sądowych powiększy chaos i zaostrzy wojnę

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 08:23
– Prezydent pokazał, że jest zakładnikiem jednej partii. Nie jest samodzielny. Chciałbym, żeby prezydent robił rzeczy dobre dla obywateli, a podpis nowelizacji ustaw sądowych nie jest dobry – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu z Kukiz'15.
Audio
  • Stanisław Tyszka w Programie 3 Polskiego Radia o podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ustaw sądowych (Salon polityczny Trójki)
Audio
  • Stanisław Tyszka w Programie 3 Polskiego Radia o podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ustaw sądowych (Salon polityczny Trójki)

prezydent andrzej duda 1200 free
Prezydent podpisał nowelizację ustaw sądowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące polski wymiar sprawiedliwości. Jak zaznaczył rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, decyzja ta została przez Andrzeja Dudę podjęta po szerokich konsultacjach. Uchwalona 20 grudnia ub.r. nowelizacja wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.

– Prezydent pokazał, że jest zakładnikiem jednej partii. Nie jest samodzielny. Chciałbym, żeby prezydent robił rzeczy dobre dla obywateli, a podpis nowelizacji ustaw sądowych nie jest dobry. Powiększy to chaos, zaostrzy wojnę ministerstwa sprawiedliwości z częścią środowiska sędziowskiego i pogorszy sytuację obywateli w sądach – powiedział Stanisław Tyszka.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zdaniem wicemarszałka Sejmu "PiS wyprodukował w ostatnich latach szereg bubli prawnych". – Wymiar sprawiedliwości wymaga naprawy, ale nie można przy nim grzebać zastanawiając się jak powiększyć swoją władzę. Przez 30 lat mieliśmy model sędziowski. Sędziowie się koptują sami we władzach, a w tym momencie mamy początki modelu partyjnego. Koalicja Polska chce modelu obywatelskiego z sędziami pokoju - stwierdził wicemarszałek Sejmu. 

– Jako Kukiz'15 mówiliśmy, że wymiar sprawiedliwości funkcjonuje źle. Nic jednak nie da prymat władzy wykonawczej nad sądowniczą. Kolejnym krokiem będzie pomysł na spłaszczanie struktury sądownictwa, który pozwoli na przesuwanie sędziów i w jeszcze większym stopniu wrzucanie swoich partyjnych sędziów na swoje stanowiska – dodał polityk.

Zachęcamy do wysłuchania całego nagrania, w którym gość audycji poruszył również temat wizyty Emmanuela Macrona w Polsce.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Stanisław Tyszka (wicemarszałek Sejmu, Kukiz'15)
Data emisji: 5.02.2020
Godzina emisji: 8.15

dn/ml

Czytaj także

Mucha: prezydent wskazał na konstytucyjne prerogatywy do powoływania sędziów

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 19:15
- Andrzej Duda wysłuchał głosu pełnej reprezentacji parlamentu i będzie co do ustawy, która została uchwalona przez Sejm 20 grudnia 2019 roku, podejmował rozstrzygnięcie także z uwzględnieniem tych głosów czy stanowisk, które tu wybrzmiały - powiedział w środę wiceszef KPRP Paweł Mucha po spotkaniu prezydenta z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kidawa-Błońska: podpisując "ustawę kagańcową", prezydent zrobi kolejny krok w stronę polexitu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 09:41
Kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa Błońska odniosła się do sprawy uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy, która ma dyscyplinować sędziów. Stwierdziła ona, że "jeśli Andrzej Duda podpisze »ustawę kagańcową«, to zrobi kolejny krok w stronę polexitu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budka: nowela ustaw sądowych pogłębi chaos w wymiarze sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 19:50
Wejście w życie noweli ustaw sądowych pogłębi chaos w wymiarze sprawiedliwości i może mieć daleko idące konsekwencje dla Polski, łącznie z zamrożeniem środków z UE - przestrzega Borys Budka, lider Platformy Obywatelskiej. Polityk odniósł się w ten sposób do podpisania przez Andrzeja Dudę noweli ustaw sądowych.
rozwiń zwiń