Michał Woś: resort sprawiedliwości dogłębnie reformuje procedurę karną i cywilną

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 08:40
– W Polskim sądownictwie mamy do czynienia ze swego rodzaju Bizancjum, niespotykanym na świecie. Nasz model opiera się nie na dwóch instancjach, a na strukturze czterostopniowej. Bywa, że sędzia gdzieś w Polsce ma kilka spraw, a inny w Warszawie ma nawet kilkaset – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister Michał Woś.
Audio
  • Michał Woś o konwencji Solidarnej Polski i reformie sądownictwa (Salon polityczny Trójki)
Audio
  • Michał Woś o konwencji Solidarnej Polski i reformie sądownictwa (Salon polityczny Trójki)

sp-1200-pap.jpg
Kontynuacja reformy sądownictwa. Solidarna Polska przedstawiła propozycje zmian

W sobotę odbyła się konwencja Solidarnej Polski, która była poświęcona zmianom w wymiarze sprawiedliwości. Politycy skupieni wokół ugrupowania Zbigniewa Ziobry przedstawili plany dalszych reform sądownictwa, do których będą namawiać swoich koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy. Minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski podkreślił, że nigdy nie zgodzi się na to, by "wrócić do czysto korporacyjnego systemu, jaki funkcjonował wcześniej" w sądach.

[DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ] >>> "Walka o prawo do zmian w sądownictwie". Zakończyła się konwencja Solidarnej Polski

Gość radiowej Trójki wskazywał, że podczas konwencji dużo osób mogło dowiedzieć się, jak wiele zrobiło Ministerstwo Sprawiedliwości. – Pokazaliśmy, że Ministerstwo Sprawiedliwości dogłębnie reformuje i procedurę karną, i cywilną. Tych reform jest mnóstwo – wskazywał.

– Data konwencji Solidarnej Polski została wybrana tak, by korelować z bieżącymi wydarzeniami: mamy rozhisteryzowanie opozycji i części sędziów, mamy zainteresowanie instytucji unijnych i ta konwencja wpisuje się w te dwa nurty – dodał.

ziobro 1200 pap.jpg
Ziobro: wpływowa grupa sędziów bierze za zakładników miliony Polaków

"Kwestionowanie statusu sędziego doprowadziłoby do anarchii"

Członek Rady Ministrów odniósł się do niedawnego spotkania Zbigniewa Ziobry z Pawłem Kukizem. – Minister Ziobro zadeklarował, że też jest zwolennikiem sędziów pokoju, ale w kształcie proponowanym przez Kukiza byłoby to niekonstytucyjne. Stąd w Ministerstwie Sprawiedliwości zostały podjęte prace z najlepszymi prawnikami – mówił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Gość Programu 3 Polskiego Radia wyjaśniał, że w tzw. ustawie dyscyplinującej sędziów jest zapisane, że nie można kwestionować statusu sędziego, bo dopuszczenie takiej możliwości wprowadzi w Polsce anarchię i spowoduje niepewność prawa.

– Natomiast spłaszczenie struktur ma służyć temu, by sędziowie byli sprawiedliwie obciążeni pracą – dodał.

Michał Woś skomentował także ostatnie działania Senatu. – Zakładaliśmy, że Senat odrzuci ustawę o działach administracji. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu ustawa będzie ostatecznie podjęta i trafi do prezydenta do podpisu – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Michał Woś (członek Rady Ministrów)
Data emisji: 10.02.2020
Godzina emisji: 8.14

kstar/ml

Czytaj także

Konwencja Solidarnej Polski. Partia chce "przypomnieć założenia reformy sądownictwa"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 05:08
Dokończenie reformy wymiaru sprawiedliwości to jeden z głównych tematów konwencji Solidarnej Polski. Liderzy jednej z głównych partii współtworzących rząd spotkają się w Warszawie. Konwencja Solidarnej Polski odbędzie się pod hasłem "Stańcie razem z nami w walce o prawo Polski do zmian w sądownictwie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef PiS: nie zejdziemy z drogi, dalej będziemy reformować wymiar sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 14:25
- Nie może być mowy o sprawiedliwej Polsce bez właściwie funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości. Siły głównego nurtu najpierw tworzące a potem utrwalające system postkomunistyczny, zawsze były zmianom w tej dziedzinie przeciwne - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wójcik: postanowienie TSUE musi być zgodne z polskim porządkiem prawnym

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 13:46
- We wniosku KE nie ma informacji o żadnych karach. (...) Postanowienie TSUE musi być zgodne z polską konstytucją  - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik komentując doniesienia medialne o karach finansowych które, TSUE chce nałożyć na Polskę w związku z działalnością Izby Dyscyplinarnej SN.
rozwiń zwiń