"Mamy inną strukturę energetyki i możliwości finansowe". Kurtyka o neutralności klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 09:51
– Na Radzie Europy w grudniu podjęliśmy decyzję, że Europa będzie dążyła do osiągnięcia neutralności klimatyczną osiągnąć w 2050 roku, ale Polska będzie dochodziła do tego swoim własnym tempem. Nasza sytuacja wymaga odzwierciedlenia w decyzji – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu.
Audio
  • Michał Kurtyka o procesie dochodzenia do neutralności klimatycznej (Salon polityczny Trójki)
Audio
  • Michał Kurtyka o procesie dochodzenia do neutralności klimatycznej (Salon polityczny Trójki)

Michał Kurtyka tłumaczył, że te indywidualne warunki dochodzenia do neutralności klimatycznej są nam potrzebne. – Mamy inną strukturę gospodarki i energetyki, ale też inne możliwości finansowe. W związku z tym dużo będzie zależało od tego, ile na drodze solidarności europejskiej uda nam się uzyskać środków na to, by nasz system transformować – powiedział minister klimatu.

Czytaj więcej
morawiecki 1200 pap.jpg
Impas ws. budżetu na szczycie UE. Przesunięty termin wznowienia obrad

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szczyt UE. Premier: pojawiły się propozycje dodatkowych miliardów złotych dla Polski

Z szacunków KE wynika, że Polska może dostać nawet 2 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przeznaczonego na pomoc dla unijnych regionów odchodzących od węgla. Wszystko zależy jednak od tego, w jakim tempie polski rząd zdecyduje się dążyć do neutralności klimatycznej. Jeżeli przyjmiemy indywidualne warunki, to może być problem z uzyskaniem pełni wymienionej kwoty.

Michał Kurtyka podkreślił w tym kontekście, że "Unia Europejska jest właśnie w trakcie skomplikowanych negocjacji budżetowych". – Nikt nie chce kontrybuować do budżetu unijnego i wszystkie argumenty są wykorzystywane do tego, by budować rezerwy – zauważył minister klimatu.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Przypomniał on jednak, że "w rezultacie szczytu grudniowego Komisja Europejska odzwierciedliła w propozycji alokacji Funduszu Sprawiedliwej Transformacji wyjątkową rolę Polski". – Zostaliśmy beneficjentem ponad 25 proc. wszystkich środków – dodał.

Czytaj więcej
fotowoltaika1200.jpg
Ministerstwo Klimatu: będą zmiany w Programie Czyste Powietrze

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Zmiany klimatu na świecie. Jak dynamiczny to proces?

Gość radiowej Trójki zaznaczył też, że kwestia neutralności klimatycznej nie sprowadza się tylko do sektora energetyki. – Zapominamy, że największym źródłem emisji i zużycia energii w naszym systemie są potrzeby związane z ogrzewaniem i transport. To są kolejne komponenty, o których musimy myśleć. Są one jednak bardzo kosztowne i wymagające – mówił Michał Kurtyka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Michał Kurtyka (minister klimatu)
Data emisji: 21.02.2020
Godzina emisji: 8.14

jp/ml

Czytaj także

Impas ws. budżetu na szczycie UE. Przesunięty termin wznowienia obrad

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 09:05
Impas na nadzwyczajnym szczycie w sprawie budżetu Unii na lata 2021-2027. Przez całą noc szef Rady Europejskiej Charles Michel prowadził dwustronne konsultacje z unijnymi przywódcami. Rozmowa z premierem Mateuszem Morawieckim trwała - jak ustaliło Polskie Radio - 40 minut. Szczyt zostanie wznowiony najwcześniej o 11.00 - poinformował rzecznik szefa Rady Europejskiej na Twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już po konsultacjach budżetowych premiera z szefem RE. Rozmowa trwała 40 minut

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 03:30
Około 40 minut trwały konsultacje budżetowe premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Rady Europejskiej w Brukseli - ustaliło Polskie Radio. Charles Michel wczoraj o 20.00 przerwał nadzwyczajny szczyt i od tego czasu prowadzi dwustronne rozmowy z unijnymi przywódcami na temat wydatków Wspólnoty na lata 2021-2027. Obrady zostaną wznowione o 10.00.
rozwiń zwiń