Michał Wójcik: bieda nie jest powodem, by odbierać rodzicom dzieci

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 08:40
– Dzieci nie należy odbierać rodzicom wyłącznie z powodu biedy. Mówi o tym przygotowana przez nas ustawa, która weszła w życie cztery lata temu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. Odniósł się w ten sposób do sprawy pani Magdaleny z Wierzbicy w woj. łódzkim, której sąd nakazał odebrać jedenaścioro z piętnaściorga dzieci, bo jest zbyt biedna, by je wychowywać.
Audio
  • Michał Wójcik o decyzjach sądu ws. wychowywania dzieci (Salon polityczny Trójki)

O sprawie w miniony weekend poinformowało kilka ogólnopolskich mediów. Pani Magdalena – nie podała swojego nazwiska – mieszka w małej miejscowości w woj. łódzkim. Ma piętnaścioro dzieci, a piotrkowski sąd zadecydował o odebraniu jej jedenaściorga pociech. Głównym powodem takiej decyzji jest to, że warunki utrzymania zdaniem sądu są na tyle niskie, że kobieta z wychowywaniem sobie nie poradzi. Jak podał portal łódzkiego oddziału Telewizji Polskiej, powołując się na słowa matki, chodziło o zbyt małą liczbę pomieszczeń w domu, wagarowanie trójki najstarszych synów oraz alkoholizm męża. Dzieci miały być odebrane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomsku.

child_alert.jpg
Kto ma prawo do opieki nad 10-letnim Ibrahimem? Wiceszef MS chce wyjaśnień

Michał Wójcik przypomniał, że rząd PiS zadziałał, by tego typu sytuacje nie miały miejsca. – Przygotowaliśmy ustawę, która weszła w życie cztery lata temu. Mówi ona, że nie należy odbierać dzieci wyłącznie z powodu biedy – podkreślił.

"Istnieje możliwość zmiany orzeczenia sądu"

Dlatego, jak dodał, już w piątek interweniował. – W niedzielę wieczorem mieliśmy spotkanie z sędziami w ministerstwie sprawiedliwości. Poznaliśmy orzeczenia i ich uzasadnienie. W moim przekonaniu sądy popełniły błąd – stwierdził Michał Wójcik.

Przypomniał, że w tej sprawie rozmawiał już z pełnomocnikiem mieszkanki Wierzbicy. – Jesteśmy w kontakcie i okazuje się, że istnieje możliwość zmiany orzeczenia sądu. Jest bowiem taki przepis, który mówi, że każde prawomocne orzeczenie może być zmienione – podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jak zaznaczył, kobiecie należy pomóc. - Jestem pewien w stu procentach, że nasza interwencja jest konieczna. Tam nie ma żadnej patologii. Ta pani w trudnych warunkach wychowuje piętnaścioro dzieci już od wielu lat. Nie można sobie ot tak do niej wejść i zabrać jej dzieci. Oczywiście cała sytuacja jest bardziej skomplikowana, ale pojawia się pytanie: czy dzieci faktycznie miałyby lepiej w domu dziecka, będąc odłączone od swojej matki, która zawsze stosowała się do tego, co sąd chciał? – pytał Michał Wójcik.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 02.03.2020
Godzina emisji: 8.14

bb/ml

Czytaj także

Michał Wójcik: sprawy tożsamościowe zostały załatwione dzięki nam

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 18:30
Wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik opowiedział Małgorzacie Raczyńskiej-Weinsberg o trudnych początkach walki o polskie dzieci za granicą. Chodziło w niej o to, by dziecko odebrane rodzicom, trafiało do rodziny zastępczej tożsamej kulturowo.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rodzina nie została rozdzielona". Czeczenka dziękuje polskim władzom

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 17:03
Czeczenka, która uciekła z rodziną z Danii do Polski, jest wdzięczna polskim organom za pomoc. - Czujemy się w Polsce bardzo bezpiecznie - stwierdziła Zalina Adzjeva podczas konferencji prasowej. Kobieta wywiozła dzieci z Danii, bo tamtejsze służby socjalne zdecydowały o umieszczeniu ich w trzech rodzinach zastępczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wójcik: postanowienie TSUE musi być zgodne z polskim porządkiem prawnym

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 13:46
- We wniosku KE nie ma informacji o żadnych karach. (...) Postanowienie TSUE musi być zgodne z polską konstytucją  - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik komentując doniesienia medialne o karach finansowych które, TSUE chce nałożyć na Polskę w związku z działalnością Izby Dyscyplinarnej SN.
rozwiń zwiń