"Naszym zadaniem jest dać nadzieję mniejszym pracodawcom". Jacek Sutryk o wsparciu dla dolnośląskich firm

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 11:00
– Na razie uważamy na siebie, odkładamy wszystkie mniej pilne sprawy i czekamy na rozwój wypadków, bo to, co jest najgorsze w tej sytuacji, to pytanie: ile to potrwa? Nikt na razie nie potrafi udzielić odpowiedzi – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Audio
  • Koronawirus. Jacek Sutryk o sytuacji we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku (Salon polityczny Trójki)
Jacek Sutryk
Jacek SutrykFoto: Shutterstock.com/Lidia Muhamadeeva

– Mamy 21 osób chorych, ponad 250 objętych kwarantanną, ponad 600 objętych nadzorem epidemiologicznym. 31 osób jest hospitalizowanych. Tak wygląda najważniejsza statystyka we Wrocławiu – przekazał prezydent stolicy Dolnego Śląska. – Przy tej liczbie zachorowań wrocławskie szpitale są w stanie sobie poradzić i zastąpić personel objęty kwarantanną. Sytuacja jest stabilna i opanowana, ale trzeba być przygotowanym – dodał.

gertruda uścińska 1200 free - Kopia.JPG
Prezes ZUS: mamy płynność i stabilizację finansową

Trudna sytuacja firm na Dolnym Śląsku

W dwóch dolnośląskich fabrykach Toyoty – w Wałbrzychu i w Jelczu-Laskowicach – które łącznie zatrudniają ponad 3 tys. osób, w konsekwencji rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa, zawieszono produkcję. Pracownicy otrzymują jednak 100 proc. zasadniczego wynagrodzenia.

Japoński koncern zdecydował o sukcesywnym zawieszaniu produkcji w większości swoich fabryk w Europie. Dotyczy to zarówno zakładów produkujących samochody, jak i silniki oraz przekładnie. Fabryki wstrzymają produkcję do odwołania.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

A jak wygląda sytuacja w stolicy Dolnego Śląska? – Nie chcę w tym trudnym czasie zwalniać z tempem wielu inwestycji. Trzeba je realizować, by dawać pracę średnim przedsiębiorcom, którzy budują tkankę naszego miasta. Wrocław musi żyć dalej. Pomimo trudnej sytuacji musimy dbać o jego dochody – podsumował Jacek Sutryk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Jacek Sutryk (prezydent Wrocławia) 
Data emisji: 20.03.2020
Godzina emisji: 7.46

IAR/ml/mk

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: wszystkie szpitale w Polsce będą odpowiednio zaopatrywane

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 07:52
– W każdym województwie jest przynajmniej jeden szpital zakaźny. Czekają one już na przyjęcie pierwszych pacjentów – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Szumowski: w ciągu doby przeprowadzamy ok. 1500 testów na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 08:30
– W Warszawie stawia się kolejne laboratorium, które dodatkowo może zrobić kilkaset testów na dobę. Ta baza jest rozszerzana bardzo szybko – mówił w Programie 3 Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski. 
rozwiń zwiń