Piotr Müller: egzekwowanie obowiązujących reguł postępowania zostanie wzmocnione

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 08:30
– Podczas dzisiejszego posiedzenia zespołu kryzysowego będzie rozważane m.in. ograniczenie liczby ludzi przebywających w sklepach – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.
Audio
  • Piotr Müller o nowych obostrzeniach i tzw. tarczy antykryzysowej (Salon polityczny Trójki)
Piotr Mller
Piotr MüllerFoto: PR

1200 premier morawiecki free.jpg
Premier ma ogłosić dziś kolejne obostrzenia w związku z epidemią

Dzisiaj odbędzie się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Premier ma ogłosić kolejne zmiany zasad w związku z epidemią. – Egzekwowanie obowiązujących reguł zostanie wzmocnione – potwierdził w radiowej Trójce rzecznik rządu Piotr Müller.

Rozmówca Beaty Michniewicz apelował, aby zgłaszać sytuacje, w których ktokolwiek nie przestrzega obowiązujących zaleceń, tym samym narażających zdrowie i życie innych. – Aby interweniować, policja musi mieć informację, że przepisy są łamane. Jeśli dochodzi do takich sytuacji, jak zbiorowiska w miejscu niedozwolonym, to należy o tym informować – mówił.

– Główny problem przy rozprzestrzenianiu się choroby, to częste kontakty między ludźmi, tak jak miało to miejsce w ostatni weekend – wskazywał rzecznik rządu.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Piotr Müller podkreślał, że w tej chwili nie będzie wniosku o wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. – Jeśli choroba będzie się rozwijała na wielką skalę, wtedy weźmiemy to pod uwagę. Dyscyplina Polaków jest jednak wysoka – ocenił.

– Rozwój choroby w Polsce ma charakter zdecentralizowany. Nie ma jednego-dwóch dużych ognisk. Nie ma z tego tytułu wniosku o zamykanie miast – dodał.

facebook senat tarcza antykryzysowa 1200.jpg
Senat przyjął z poprawkami ustawy tworzące "tarczę antykryzysową"

Co dalej z "tarczą antykryzysową"?

Izba wyższa parlamentu przyjęła poprawki do nowelizacji ustaw tworzących "tarczę antykryzysową". Zdecydowano m.in. o wykreśleniu zmian w Kodeksie wyborczym, a także ograniczeń w Radzie Dialogu Społecznego. – Każda z poprawek generuje efekty finansowe. Żeby odpowiedzialnie o tym mówić, musimy je przeanalizować – mówił gość radiowej Trójki.

Rzecznik rządu wskazywał, że poprawki Senatu są wnikliwie analizowane. – Poprawki do "tarczy antykryzysowej" pojawiły się dziś w nocy. Analizujemy je. Zwolnienie z ZUS-u dla małych i średnich firm było już w bazowym projekcie – podkreślał.

– "Tarcza" dotyczy trzech najbliższych miesięcy. Miejmy nadzieję, że to wystarczy. Natomiast, jesteśmy skłonni, by uzupełniać, dostosowywać te narzędzia, jeśli sytuacja się pogorszy – dodał Piotr Müller.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)
Data emisji: 31.03.2020
Godzina emisji: 8.14

kstar/mk

Czytaj także

"Nie jest w stanie być ponadpartyjny". Müller o słowach Tuska ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 20:53
- Miałem nadzieję, że są sprawy ponadpartyjne. Jak widać, b. premier Donald Tusk nawet w takich sytuacjach nie jest w stanie tego zrobić - stwierdził we wtorek Piotr Müller. Rzecznik rządu odniósł się tak do wpisu Donalda Tuska o dostępności testów na obecność koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zmniejszenie ruchu w miejscach publicznych". Rzecznik rządu o możliwych ograniczeniach

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 09:31
Piotr Müller wskazał, że wśród rozważanych możliwości rządzący biorą pod uwagę ograniczenia w liczbie osób podróżujących komunikacją miejską czy ograniczenia ruchu w miejscach publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm zajmie się "tarczą antykryzysową". Rzecznik rządu: możliwe uwzględnienie postulatów opozycji

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 09:49
Rzecznik rządu Piotr Müller zaapelował do opozycji o konstruktywne podejście do pakietu antykryzysowego. Wyraził nadzieję, że zostanie on szybko przyjęty przez Sejm i Senat. Dodał, że jeśli poprawki przygotowane przez opozycję "będą rozsądne i z zapleczem finansowym", zostaną przyjęte.
rozwiń zwiń