Adrian Zandberg: państwo nie jest przygotowane na gospodarcze konsekwencje koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 08:48
- Oczywistym jest to, że przetrwanie struktury gospodarki, do której się przyzwyczailiśmy, byłoby możliwe tylko przy odważnym i zdecydowanym wzięciu odpowiedzialności przez państwo - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adrian Zandberg z partii Razem i klubu Lewicy.
Audio
  • Adrian Zandberg krytycznie o "tarczy antykryzysowej" (Salon polityczny Trójki)
Adrian Zandberg
Adrian ZandbergFoto: PR

Poseł Lewicy Adrian Zandberg stwierdził, że państwo nie jest przygotowane na gospodarcze konsekwencje koronawirusa. W ten sposób odniósł się do rozwiązań zawartych w "tarczy antykryzysowej", którą we wtorek uchwalił Sejm i podpisał prezydent Andrzej Duda.

Poseł powiedział, że pakiet antykryzysowy ma luki. Zapowiedział, że jego obóz będzie dążył do usunięcia tych luk.

Adrian Zandberg dodał, że programy społeczne nie powinny być korygowane. - Korygowanie programów społecznych jest błędem. Jeśli załamią się budżety gosp. domowych, wrzucimy ludzi w spiralę zadłużenia prywatnego, to będziemy się z tej kryzysowej sytuacji wygrzebywać latami - zaznaczył.


rolnictwo traktor ciągnik pole free 1200.jpg
Co rolnicy zyskają na "tarczy antykryzysowej"? Minister rolnictwa wyjaśnia

Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu przyjęto 32 poprawki z 81 uchwalonych przez Senat. Posłowie nie zgodzili się natomiast na wyłączenie z przepisów zmian w kodeksie wyborczym i możliwości dokonywania zmian w składzie Rady Dialogu Społecznego. Sejm z niewielkimi zmianami przyjął też pozostałe ustawy pakietu.

- Lewica jest konstruktywną opozycją. Będziemy pokazywali kolejne rozwiązania w najbliższych tygodniach. W tej chwili najważniejsze jest zabezpieczenie osób, które tracą pracę - powiedział Adrian Zandberg.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

"Tarcza antykryzysowa" to pięć filarów: wsparcie służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych oraz utrzymanie miejsc pracy. Pakiet uchwalono w związku z pandemią koronawirusa. Ustaw przygotowały ministerstwa rozwoju, finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej. Według rządu wartość pomocy to co najmniej 10 procent PKB. Rząd kilkakrotnie deklarował, że w razie potrzeby pomoc będzie rozszerzona.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Adrian Zandberg (Razem, Lewica)
Data emisji: 1.04.2020
Godzina emisji: 8.14

IAR/ml

Czytaj także

Stanisław Karczewski o "tarczy antykryzysowej": takiej pomocy nie było nigdy

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 18:10
- Rząd Mateusza Morawieckiego podejmuje działania wyprzedzające - mówił w Polskim Radiu 24 wicemarszałek Senatu, Stanisław Karczewski, odnosząc się do procedowanych w izbie wyższej ustaw antykryzysowych. 
rozwiń zwiń