O. Wacław Oszajca: Jan Paweł II zachęcałby nas teraz, byśmy byli bardziej wrażliwi

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 09:00
– Jan Paweł II patrzył na wszystko w kategoriach chrześcijańskich, ale także i etycznych, moralnych. Dla niego najważniejsze było to, co się dzieje z człowiekiem – mówił w Programie 3 Polskiego Radia jezuita o. Wiesław Oszajca.
Audio
  • O. Wacław Oszajca w 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II (Salon polityczny Trójki)
O. Wacław Oszajca
O. Wacław OszajcaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Shutterstock Jan Paweł II 1200.jpg
"Zostań w domu". Polskie Radio w 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Jezuita, dziennikarz i poeta ojciec Wacław Oszajca mówił w Programie 3. Polskiego Radia, że zbyt słabo korzystamy z testamentu papieża zarówno w sferze publicznej, jak i prywatnej. – Wszystko się upolityczniło i wszystko podporządkowujemy polityce, a potem zapominamy, że uprawianie polityki ma przede wszystkim służyć człowiekowi – powiedział. Zdaniem ojca Oszajcy, w Polsce zaniedbano też testament Jana Pawła II w kontekście więzi społecznych, które w wielu miejscach zostały zerwane.

Według ojca Wacława Oszajcy, Jan Paweł II w dzisiejszych czasach zachęcałby do przemiany. – Jan Paweł II powiedziałby dziś, byśmy wypłynęli na głębię, by zstąpił na nas nowy duch. Zachęcałby nas do tego, byśmy byli bardziej wrażliwi. Dla Kościoła najważniejszy jest człowiek – mówił zakonnik.

Jan Paweł II był papieżem od 1978 roku do śmierci. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. 9 lat po śmierci, 27 kwietnia 2014 roku, został kanonizowany przez papieża Franciszka.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: 
Beata Michniewicz
Gość:
o. Wacław Oszajca (duchowny katolicki, jezuita, teolog, dziennikarz, publicysta i poeta)
Data emisji: 2.04.2020
Godzina emisji: 8.13

IAR/ml

Czytaj także

"Uczył nas zawierzenia Maryi". Mija 15. rocznica śmierci Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 04:15
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w pierwszą sobotę miesiąca, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Ksiądz Krzysztof Czapla, pallotyn z Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem powiedział, że poprzez tę zbieżność wydarzeń Jan Paweł II wskazuje na lekarstwo dla współczesnego świata, którymi jest zawierzenie Maryi oraz Miłosierdziu Bożemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kardynał Nycz: modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II może być wielką pomocą

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 07:00
- Modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II może być wielką pomocą dla nas, a równocześnie okazją do tego, żeby w ciszy swojego domu zerknąć do encyklik i do przemówień papieża - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W czwartek przypada 15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II.
rozwiń zwiń