Jarosław Sellin: opozycji chodzi o nowy start do wyborów, a nie o dobro obywateli

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 08:11
– Państwo nie powinno rezygnować ze swoich zadań i funkcji, również w takim trudnym  momencie, który przeżywamy – mówił  w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, pytany o to, jak duża jest determinacja w obozie rządzącym, by przeprowadzić wybory prezydenckie 10 maja. 
Audio
  • Jarosław Sellin o wyborach i tarczy antykryzysowej (Salon polityczny Trójki)
Jarosław Sellin
Jarosław SellinFoto: PR

– Demokracja ma swoje terminy, upływa kadencja prezydenta – mówił w Trójce Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Termin wyborów może być zmieniony tylko przez wprowadzenie stanu nadzwyczajnego – mówił w Trójce Jarosław Sellin.


Twitter premier Mateusz Morawiecki Senat 2 1200.jpg
Tarcza antykryzysowa już działa. Apel premiera do przedsiębiorców

Pytany, czy możliwe jest porozumienie się z opozycją w sprawie przełożenia wyborów o rok, do czego konieczna byłaby zmiana konstytucji, Jarosław Sellin odparł, że dziwią go takie nalegania opozycji, bo w ten sposób prosi ona o przedłużenie rządów Andrzeja Dudy – choć go z różnych względów krytykuje.

Jarosław Sellin ocenił, że opozycja zdała sobie sprawę, iż wystawiła dość słabych kandydatów do wyborów i jego zdaniem chce zyskać na czasie, może chce wystawić nowych kandydatów, chce w ten sposób doprowadzić do resetu i nie chodzi jej o bezpieczeństwo wyborców.

Gość Trójki przyznał, że jest dyskusja na temat terminu wyborów także między koalicjantami. Z propozycją przesunięcia wyborów o rok wyszedł Jarosław Gowin, zaznaczył. Dodał, że ten pomysł poparło czytelnie tylko środowisko PSL. Zaznaczył, że na konieczną w takim przypadku zmianę konstytucji prawdopodobnie nie byłoby już czasu, bo wymagałoby to vacatio legis.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Czy będzie głosowanie korespondencyjne?

Czy będzie czas na przeprowadzenie ustawy o szczególnych zasadach głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenta?

– Mamy nadzwyczajną sytuację (...). Dobrze byłoby przeprowadzić je bezpiecznie. Jeśli chcemy umożliwić wszystkim Polakom nienarażanie zdrowia przez masowe przychodzenie do punktów  wyborczych tylko przez głosowanie korespondencyjne, to jest właśnie dążenie do przeprowadzenia bezpiecznych wyborów – stwierdził gość Trójki, apelując do opozycji o współpracę w tej sprawie.

Trwa walka o krzywą zachorowań – przypomniał Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego

W rozmowie była także mowa o sytuacji ludzi kultury i tarczy antykryzysowej, o obchodach rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, rocznic zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Więcej w nagraniu.

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego)
Data emisji: 2.04.2020
Godzina emisji: 7.45

akm/ml

Czytaj także

Jacek Sasin: chodzi o bezpieczeństwo Polaków, dziwi mnie brak zgody w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 08:01
– Najlepiej byłoby, żeby projekt głosowania korespondencyjnego uzyskał konsensualne poparcie sił politycznych. Projekt PiS w sprawie głosowania odpowiada na lęki związane z epidemią i przenoszeniem się koronawirusa – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
rozwiń zwiń