Grzegorz Schetyna: należy podjąć decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 09:47
– Niemożliwe jest zorganizowanie wyborów 10 maja, ponieważ jesteśmy przed wielkim wzrostem zachorowań. Dzisiaj musimy bronić Polski przed koronawirusem, a nie realizować swój interes partyjny – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia były przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.
Audio
  • Grzegorz Schetyna o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich (Salon polityczny Trójki)
Grzegorz Schetyna
Grzegorz SchetynaFoto: PR

Gość "Salonu politycznego Trójki" był pytany, jak Platforma Obywatelska zachowa się w Senacie, jeśli Zjednoczona Prawica uchwali w Sejmie ustawę umożliwiającą korespondencyjne głosowanie.

Grzegorz Schetyna odniósł się też do medialnych doniesień o wewnętrznym rozbiciu rządzącej koalicji.

– Zobaczymy, czy pozostanie zjednoczona. Zobaczymy, co zrobi premier Gowin, jak będzie głosował – czy nie pozwoli na to, żeby w warunkach pandemii, katastrofy, doprowadzać do wyborów i zgadzać się na wybory korespondencyjne – stwierdził polityk PO.

Rozwiązania opozycji

kaczynski-jaroslaw_1200.jpg
Jarosław Kaczyński: odłożenie wyborów byłoby sprzeczne z konstytucją, nielegalne

Schetyna ocenił, że podejmowanie decyzji o korespondencyjnym głosowaniu na sześć tygodni przed wyborami jest "demolowaniem polskiej demokracji".

Stwierdził, że brak jest mechanizmów, "które mogą gwarantować normalność tych wyborów, tajność, równość, powszechność". – Dlatego trzeba przesunąć te wybory, skutecznie zwalczyć epidemię, zatrzymać koronawirusa. Trzeba stanąć po stronie ludzi, a nie po stronie swojego interesu partyjnego – powiedział Schetyna.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce". 

Dodał, że należy w tym celu podjąć decyzję o stanie klęski żywiołowej. – Niemożliwe jest zorganizowanie wyborów 10 maja, ponieważ dzisiaj jesteśmy przed wielkim wzrostem zachorowań i zgonów. Dzisiaj musimy bronić Polski przed koronawirusem, a nie realizować swój interes partyjny – podsumował Schetyna. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzący: Beata Michniewicz
Gość: Grzegorz Schetyna (Platforma Obywatelska)
Data emisji: 3.04.2019
Godzina emisji: 8.14

IAR/st

Czytaj także

"Nie rozpatrywałbym tego w kontekście rozpadu koalicji". Rzecznik rządu o stanowisku Gowina

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 09:33
- Uważamy, że 10 maja można przeprowadzić wybory, o ile oczywiście zachowa się procedury bezpieczeństwa. W sprawie głosowania korespondencyjnego wicepremier Jarosław Gowin ma inne stanowisko, ale zobaczymy jak będzie na głosowaniu, bo projekt może ulegać zmianom - mówił rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń