Krzysztof Czabański: każdy fake news może mieć nieobliczalne skutki

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 08:43
– Politycy to wykorzystują do narracji politycznych, ale media powinny się koncentrować na zadaniach edukacyjno-instruktażowych – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych o sytuacji podczas pandemii koronawirusa i roli mediów w tym okresie.
Audio
  • Krzysztof Czabański o roli mediów w czasie pandemii (Salon polityczny Trójki)
Krzysztof Czabański
Krzysztof CzabańskiFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Andrzej Duda Kancelaria 1200.jpg
Prezydent: "tak" dla wyborów korespondencyjnych, ale przy zagwarantowaniu bezpieczeństwa Polaków

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych ocenił, że zadania mediów w czasie pandemii "są nie mniej trudne i nieraz bardzo niebezpieczne w wykonaniu". - Wiele osób w mediach, mediach publicznych pracuje, mówiąc z pewną być może przesadą, ale jednak na pierwszej linii frontu – powiedział gość Trójki.

Jak zauważył, oczywistym działaniem mediów jest informacja, ale również edukacja czy wręcz instruktaż. – To jest bardzo odpowiedzialne, bo nie można ulec ani panice, ani jakimś fake newsom. W tej materii każdy fake news może mieć nieobliczalne skutki – podkreślił. Jak dodał, nie należy też szukać sensacji za wszelką cenę, "co niestety w niektórych mediach się zdarza".

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Politycy to wykorzystują do narracji politycznych, ale media powinny się koncentrować na zadaniach edukacyjno-instruktażowych – powiedział przewodniczący RMN. – Na dobrych radach, co robić, żeby przetrwać te dni – dodał.

1200x628_smolensk-20202_01a copy.jpg
Polskie Radio w hołdzie Ofiarom katastrofy smoleńskiej. Sprawdź program

W audycji mówiono też o nowych audycjach i programach uruchomionych przez media publiczne na czas pandemii. Poruszono też temat albumów, które Polskie Radio wydało z okazji 10. rocznicy katastrofy w Smoleńsku.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Krzysztof Czabański (przewodniczący Rady Mediów Narodowych)
Data emisji: 9.04.2020
Godzina emisji: 8.14

Czytaj także

Krzysztof Czabański: państwo musi finansować media publiczne

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 14:59
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych podkreślił, że media publiczne "spełniają ważne funkcje wobec ogółu społeczeństwa". W ten sposób Krzysztof Czabański skomentował sprawę rekompensaty z budżetu państwa dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemiolog: wyjazdy wielkanocne są bardzo ryzykowne

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 18:50
– Trzeba będzie zostać w domu i spokojnie przeczekać święta, ponieważ inaczej możemy zrobić niechciane prezenty ludziom, których kochamy – mówi w Programie 3 Polskiego Radia epidemiolog prof. Włodzimierz Gut, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego.
rozwiń zwiń