Szymon Hołownia: nie rozważam rezygnacji z wyborów

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 08:00
– Zamierzam pójść do wyborów, wygrać, a następnie pójść do Sądu Najwyższego i poprosić o stwierdzenie ich ważności – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.
Audio
  • Szymon Hołownia o wyborach prezydenckich i głosowaniu korespondencyjnym (Salon polityczny Trójki)
Szymon Hołownia
Szymon HołowniaFoto: PR

Kandydat na prezydenta Szymon Hołownia powiedział, że głosowanie korespondencyjne niesie ze sobą niebezpieczeństwo zakażenia koronawirusem. Szymon Hołownia w Programie 3 Polskiego Radia wyjaśnił, że taki sposób głosowania w wyborach prezydenckich nie zmniejszy kontaktów międzyludzkich, a ponadto niesie za sobą wiele zastrzeżeń związanych z ich przebiegiem.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".


Andrzej Duda Kancelaria 1200.jpg
Prezydent: "tak" dla wyborów korespondencyjnych, ale przy zagwarantowaniu bezpieczeństwa Polaków

Hołownia na antenie radiowej Trójki był pytany, czy jeśli wybory odbędą się w maju, rozważa rezygnację z udziału. – Nie biorę tego pod uwagę. Uważam jednak, że ten nielegalny proces układania wyborów pod Andrzeja Dudę musi się zakończyć. Nie wolno zmieniać prawa wyborczego przed wyborami, procedować go w tym trybie – powiedział.

W poniedziałek Sejm uchwalił ustawę, na mocy której tegoroczne wybory prezydenckie przeprowadzone będą wyłącznie w sposób korespondencyjny. W ustawie zapisano też, że w przypadku epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę dotychczasowego terminu wyborów. Ewentualny nowy termin wyborów prezydenckich musi być jednak zgodny z zapisami Konstytucji. Ustawą będzie zajmować się Senat.


urna głosowanie wybory free sh 1200.jpg
Piotr Kaleta o terminie wyborów: opozycja nie proponuje pozytywnych rozwiązań

Głosowanie miałoby odbywać się w godzinach 6.00 - 20.00. W tym czasie wyborcy muszą umieścić kopertę ze swoją kartą do głosowania w specjalnej pocztowej skrzynce nadawczej na terenie tej gminy, w której znajdują się w spisie wyborców. Będą mogli to zrobić osobiście lub przy pomocy innej osoby. Osobie, która ukradnie kartę do głosowania lub powiązane z nią dokumenty, albo umieści w skrzynce podrobiony głos, grozi do 3 lat więzienia. Ustawa dotyczy także ewentualnej drugiej tury wyborów prezydenckich. Wybory prezydenckie wyznaczono na niedzielę 10 maja.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Szymon Hołownia (kandydat na prezydenta)
Data emisji: 9.04.2020
Godzina emisji: 7.45

IAR/ml

Czytaj także

Szef KPRM zapewnia: zamknięcie Warszawy to fake news

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 08:21
– W tej chwili nie mamy takich ognisk choroby, które wymagałyby wprowadzenia strefowej kwarantanny – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, odnosząc się do sytuacji w Polsce związanej z zagrożeniem epidemią koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Wirusolog: zrobienie testu musi mieć swoje uzasadnienie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 08:28
- Gdybyśmy badali każdego, oznaczałoby to 38 mln testów co pięć dni. Nawet nie chodzi o to, czy będą na to środki - nikt nie wyprodukuje nam tylu testów. Liczba testów na świecie w tej chwili jest ograniczona, o nie wszyscy się biją - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Gut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Ruch pociągów na granicach z Czechami i Słowacją wstrzymany

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 09:00
Wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa poinformował o wstrzymaniu ruchu kolejowego na granicy ze Słowacją od dzisiejszego poranka. Od jutra natomiast pociągi nie będą mogły przekroczyć granicy z Czechami. To nadzwyczajne środki bezpieczeństwa związane z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa.
rozwiń zwiń