Abp. Jędraszewski: narodowe pojednanie w pierwszych dniach po katastrofie robiło ogromne wrażenie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 08:43
– W naszej pamięci narodowej ostatnich dziesięcioleci wpisały się dwa wydarzenia, które pamiętamy co do minuty: śmierć Jana Pawła II o godz. 21.37 2 kwietnia 2005 roku i godz. 8.41, gdy 10 kwietnia 2010 pod Smoleńskiem spadł samolot z delegacją lecącą na obchody w Katyniu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski.
Audio
  • Abp. Marek Jędraszewski o rocznicy katastrofy smoleńskiej (Salon polityczny Trójki)
Abp. Marek Jędraszewski
Abp. Marek JędraszewskiFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Dziś mija 10 lat od katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem. 10 kwietnia 2010 roku zginęło w niej 96 osób, w tym prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską. Delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Do tragedii doszło o godzinie 8.41 w pobliżu lotniska Siewiernyj.


Smolensk anniversary image by PolskieRadio24 pl.jpg
10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Raport specjalny

Arcybiskup zwrócił uwagę, że w pierwszych chwilach po katastrofie smoleńskiej wydawało się, że nastał czas narodowego pojednania, ale ostatecznie w Polsce doszło do rozłamu. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Smolensk_1200x660_OFIARY.jpg
10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Sylwetki ofiar, wspomnienia

Wielkanoc w trakcie pandemii

Arcybiskup Jędraszewski mówił, że czas epidemii to nasz wspólny krzyż, który powinniśmy przyjąć jak Jezus. Gość Programu 3 Polskiego Radia wskazywał, że ten czas to zbiorowe rekolekcje, które powinniśmy wykorzystać do tego, aby powrócić do normalnego życia lepszymi.

– Pandemia to ogromne doświadczenie. Przeżywamy dziś mękę Chrystusa, ale przecież, gdy mówił o swojej męce, dodawał, że jego uczniowie też muszą przejść swoją. To, co przeżywamy, to nasz krzyż, w skali narodowej, europejskiej i światowej – powiedział.

Arcybiskup Jędraszewski dodał, że przestrzeganie zasad kwarantanny jest wyrazem solidarności z drugim człowiekiem.

Arcybiskup Jędraszewski zachęcał jednocześnie do uczestnictwa w uroczystościach religijnych za pośrednictwem transmisji radiowych i telewizyjnych. Zachęcał także do modlitwy w intencji lekarzy, którzy w tym trudnym czasie niosą posługę chorym.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: abp. Marek Jędraszewski (arcybiskup metropolita krakowski)
Data emisji: 10.04.2020
Godzina emisji: 7.45

IAR/ml

Czytaj także

Krzysztof Czabański: państwo musi finansować media publiczne

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 14:59
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych podkreślił, że media publiczne "spełniają ważne funkcje wobec ogółu społeczeństwa". W ten sposób Krzysztof Czabański skomentował sprawę rekompensaty z budżetu państwa dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemiolog: wyjazdy wielkanocne są bardzo ryzykowne

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 18:50
– Trzeba będzie zostać w domu i spokojnie przeczekać święta, ponieważ inaczej możemy zrobić niechciane prezenty ludziom, których kochamy – mówi w Programie 3 Polskiego Radia epidemiolog prof. Włodzimierz Gut, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego.
rozwiń zwiń