Szef MON: misje polskich medyków będą kontynuowane

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 07:50
– To z jednej strony pomoc, którą świadczą nasi lekarze, ale zdobywają oni też wiedzę medyczną na temat radzenia sobie z koronawirusem, która jest potrzebna tu, w Polsce – mówił w Programie 3 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Audio
  • Mariusz Błaszczak: w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest ponad 9 tys. żołnierzy (Salon polityczny Trójki)
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakFoto: PR
szpital 1200 twitt.jpg
Ponad 9 tys. żołnierzy pomaga walczyć z koronawirusem. Szef MON: wojsko wspiera prawie 40 DPS-ów

– Dziś 9360 żołnierzy zaangażowanych jest w walkę z koronawirusem. Operacje są podzielone na dwie części: ochronę granic i sytuację wewnętrzną kraju. Żołnierze wspierają administrację, dostarczają żywność i środki ochrony, opiekują się kombatantami i rodzinami medyków – mówił szef MON.

– Pod bezpłatnym numerem dyżurują psychologowie-żołnierze WOT. Od wczoraj świadczą również pomoc pedagogiczną – tłumaczył szef resortu.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

"To wprost łamanie konstytucji"

– Wojsko nie jest powołane do tego, by zajmować się wyborami – tłumaczył Mariusz Błaszczak. – Borys Budka proponuje, by wykorzystywać instrumentalnie stan klęski żywiołowej: wytypował sobie termin wyborów i próbuje manipulować stanem klęski żywiołowej, by ten termin uzyskać. To wprost łamanie konstytucji – zaznaczył szef MON.

Podczas rozmowy podjęto również temat rozbudowy i unowocześniania polskiej armii. – Plan zakupów dla armii powstał w oparciu o przemyślany system i odpowiada potrzebom Sił Zbrojnych. Zależy nam, by Wojsko Polskie było wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, a Polska była bezpieczna – mówił gość Programu 3 Polskiego Radia.

Twitter Mariusz Błaszczak samolot 1200.jpg
Tony kombinezonów ochronnych. Finiszował następny transport sprzętu na walkę z epidemią

***

W Polsce potwierdzono dotąd 9593 przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 380 osób, a 1133 wyzdrowiały.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadząca: Beata Michniewicz
Gość: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)
Data emisji: 21.04.2020
Godzina emisji: 07.41

pb/ml

Czytaj także

Wojsko zwiększa zaangażowanie w walkę z koronawirusem. Będą wspólne patrole z policją

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 14:46
- Żołnierze, głównie żandarmi, będą patrolować ulice wspólnie z policjantami – zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chronią granice, dostarczają sprzęt. Ponad 9 tys. wojskowych zaangażowanych w walkę z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 09:35
W środę w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 9090 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1328 jednostek sprzętu - poinformował w środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister obrony narodowej: zagrożenia na świecie nie ustały w czasie pandemii, nawet wzrosły

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 08:00
- Można oczekiwać, że zagrożenia w czasie pandemii wzrastają, między innymi poprzez akcję dezinformacyjną, fake newsy, których źródeł możemy doszukać się w Rosji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń