Paweł Mucha: jeżeli jesteśmy demokracją, to w Polsce muszą odbywać się wybory

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 08:16
– Nie mamy żadnej podstawy prawnej, by myśleć o przeprowadzeniu wyborów w sierpniu. Stan klęski żywiołowej to nie jest takie narzędzie prawne, które instrumentalnie możemy wykorzystywać, aby dokonywać korekty konstytucyjnego terminu wyborów – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
Audio
  • Minister w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha mówił m.in. o wyborach prezydenckich (Salon polityczny Trójki)
Minister w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha
Minister w Kancelarii Prezydenta Paweł MuchaFoto: PR

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja br. Sejm 6 kwietnia uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Według nowych przepisów, w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Ustawa znajduje się obecnie w Senacie.

duda 1200 facebook (1).jpg
Prezydent o przełożeniu wyborów: bardziej ufam fachowcowi, jakim jest minister zdrowia, niż politykom

O przesunięcie przewidzianych na 10 maja wyborów apeluje opozycja.

– Jeżeli jesteśmy demokracją, to w Polsce muszą odbywać się wybory. Mamy konstytucyjny termin wyborów i jest potrzeba, by wyłoniony został najwyższy przedstawiciel władzy państwowej, który jest gwarantem władzy państwowej, bo tak konstytucja definiuje rolę prezydenta – powiedział Paweł Mucha.

Gość Programu 3 Polskiego Radia podkreślił, że przeprowadzenie wyborów w konstytucyjnym terminie gwarantuje społeczne bezpieczeństwo oraz stabilność organów państwa. Dodał, że postulaty o odłożeniu wyborów są nieracjonalne, bo konstytucja nie zna takiego pojęcia. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Paweł Mucha odniósł się też do pomysłów polityków opozycji, aby w Polsce wprowadzić stan klęski żywiołowej, co dałoby podstawę prawną do odłożenia wyborów.

– Stan klęski żywiołowej ma służyć walce z klęską żywiołową. Dziś radzimy sobie z tymi problemami na gruncie ustawy z 2008 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych i konkretnych rozporządzeń – powiedział.

– Kierując się racjonalnością, powinniśmy dążyć do tego, by wybory odbyły się w konstytucyjnym terminie – podkreślił gość Trójki. 

– Jako polityk i obywatel powiem, że prezydent skupia się teraz na walce z koronawirusem i przynosi to efekty – dodał.

Jacek Sasin EN 1200.jpg
Jacek Sasin o wyborach: nie byłoby dyskusji, gdyby Senat zachowywał się odpowiedzialnie

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Mucha (minister w Kancelarii Prezydenta)
Data emisji: 24.04.2020
Godzina emisji: 7.42

paw/ml

Czytaj także

Mucha: jeśli głosowanie korespondencyjne wiązałoby się z narażeniem życia i zdrowia, to go nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 16:37
- Prezydent Andrzej Duda skupia się teraz przede wszystkim na kwestiach związanych z życiem i zdrowiem Polaków - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Według niego, jeżeli głosowanie korespondencyjne miałoby zagrażać życiu i zdrowiu, to takiego głosowanie nie będzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: nie można wprowadzić stanu nadzwyczajnego tylko po to, żeby przesunąć wybory

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 07:31
- Opozycja w sposób nieodpowiedzialny, tylko dla realizacji swojego partykularnego interesu politycznego, w sytuacji kiedy kandydaci opozycji - jak wynika z sondaży - nie mają dzisiaj szans, żeby skutecznie zmierzyć się z prezydentem Andrzejem Dudą, szuka innego sposobu, żeby te wybory storpedować - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.
rozwiń zwiń