Maciej Gdula: większość sejmowa dla PiS jest obecnie niepewna

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 09:00
– Dla opozycji ważniejsza niż zmiana marszałka Sejmu, jest kwestia wyborów majowych. Ludzie pragną normalnej kampanii – mówił w Programie 3 Polskiego Radia poseł Lewicy Maciej Gdula.
Audio
  • Maciej Gdula o konieczności przesunięcia wyborów, ich bojkocie i możliwości zmiany marszałka Sejmu (Salon polityczny Trójki)
Maciej Gdula
Maciej GdulaFoto: Damian Klamka/East News

Gość Programu 3 Polskiego Radia spytany, czy zdaniem opozycji powinna nastąpić zmiana na stanowisku marszałka Sejmu, odpowiedział, że dla jego ugrupowania istnieje pewna hierarchia celów. – Polacy dziś oczekują tego, by władza zajęła się pandemią i kryzysem. Nie chcą zawieruchy politycznej – mówił. – PiS szuka ludzi, którzy mogliby pomóc w obronie pani marszałek. Nie ma jednak żadnych decyzji. Czy wyobrażam sobie kogoś, kto byłby lepszym marszałkiem? Tak. Moim zdaniem jest ktoś, dzięki komu praca Sejmu wyglądałaby lepiej. – dodał. 

W ostatnim czasie pojawiły się liczne doniesienia, że stanowisko marszałka Sejmu mógłby objąć Jarosław Gowin. – Pytanie brzmi: czy PiS ma dziś większość w Sejmie? Wydaje się to być bardzo niepewne. Jarosław Gowin wysyła sygnały, że owej większości nie ma – powiedział poseł Lewicy.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Maciej Gdula zwrócił uwagę, że kwestia wyborów prezydenckich nie powinna być obecnie tematem numer jeden w dyskusji publicznej. – Powinno być tak, że i opozycja i rządzący wysyłają jasny sygnał: odłóżmy te wybory na czas, gdy będzie je można przeprowadzić w spokoju i bezpiecznie – stwierdził.

Pytany o ewentualności bojkotu wyborów przez kandydatów opozycji, odpowiedział, że "to bardzo zły pomysł". – Wybory to coś bardzo ważnego dla demokracji. Z ich bojkotu nie weźmie się żadna istotna zmiana. Nie po to spieraliśmy się tyle czasu z PiS i krytykowaliśmy Andrzeja Dudę, by się teraz wycofywać – powiedział poseł. Dodał jednak, że "źle się dzieje podczas tego kryzysu. Nie ma tu jednego winnego tej sytuacji. Powinniśmy przełożyć te wybory, wprowadzić stan klęski żywiołowej i powrócić do debaty o zabezpieczeniu ludzi".

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Maciej Gdula (socjolog, polityk i publicysta, doktor habilitowany nauk społecznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, poseł Lewicy)
Data emisji: 27.04.2020
Godzina emisji: 8.12

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: wszystkie szpitale w Polsce będą odpowiednio zaopatrywane

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 07:52
– W każdym województwie jest przynajmniej jeden szpital zakaźny. Czekają one już na przyjęcie pierwszych pacjentów – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Naszym zadaniem jest dać nadzieję mniejszym pracodawcom". Jacek Sutryk o wsparciu dla dolnośląskich firm

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 11:00
– Na razie uważamy na siebie, odkładamy wszystkie mniej pilne sprawy i czekamy na rozwój wypadków, bo to, co jest najgorsze w tej sytuacji, to pytanie: ile to potrwa? Nikt na razie nie potrafi udzielić odpowiedzi – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
rozwiń zwiń