Rzecznik rządu: jutro, pojutrze decyzje dotyczące II etapu znoszenia obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 08:00
– Po tym jak spłyną dane dotyczące tego tygodnia, który minął od wprowadzenia I etapu i na tej podstawie będzie przyjęta data uruchomienia kolejnego etapu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.
Audio
  • Piotr Müller o łagodzeniu zasad bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa (Salon polityczny Trójki)
Rzecznik rządu Piotr Mller
Rzecznik rządu Piotr MüllerFoto: PR

Rzecznik rządu w "Salonie politycznym Trójki" pytany był o słowa ministra Jacka Sasina, który w niedzielę wieczorem poinformował, że "za kilka dni większość ograniczeń będzie zlikwidowana".

EN_las1200.jpg
Cztery etapy znoszenia ograniczeń. Przedstawiamy szczegółową listę zmian

- Zależy jak definiujemy większość, ale większość obostrzeń myślę, że jeszcze będzie nam towarzyszyła całkiem długo – powiedział Piotr Müller. - Mówię tutaj o konieczności noszenia maseczek, kwestii dużych rygorów epidemicznych, sanitarnych – wyjaśnił.

Rzecznik rządu przyznał jednak, że "jutro, pojutrze będą podejmowane decyzje dotyczące II etapu znoszenia obostrzeń". – Po tym jak spłyną dane dotyczące tego tygodnia, który minął od wprowadzenia I etapu i na tej podstawie będzie przyjęta data uruchomienia kolejnego etapu – wskazał. Przypomniał, że chodzi m.in. o otwarcie hoteli, miejsc noclegowych, otwarcie w weekendy marketów budowlanych czy otwarcie niektórych instytucji publicznych.

Gość Trójki dodał, że brane pod uwagę są daty i 4, i 11 maja, ale i dalsze terminy.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Rzecznik rządu odniósł się też do doniesień, że w nowej wersji tarczy antykryzysowej znajdą się przepisy, które pozwolą zwalniać przede wszystkim osoby, które mają dodatkowe źródło oraz obniżać pensje.

shutterstock_1673596849 poczta 1200.jpg
"Zachowanie antypaństwowe". Wicerzecznik PiS o samorządach, które nie chcą wydać spisu wyborców

- Strona pracodawców zgłaszała różne propozycje, tak samo jak strona związkowa – powiedział Müller. Podkreślił, że "dodatkowe przepisy nie zostały przyjęte przez rząd, trwają prace nad rozwiązaniami legislacyjnymi". - Jest cała masa przepisów, które są proponowane w tej chwili. Ostateczne uzgodnienia zapadną dzisiaj i jutro – dodał.

Pytany o odmowę przekazywania przez włodarzy miast Poczcie Polskiej rejestru wyborców, rzecznik rządu podkreślił, że "to jest sytuacja, która nie powinna mieć miejsca". 

- Liczymy na to, że w tym tygodniu okaże się, że jednak wszyscy samorządowcy dostrzegą art. 99 ustawy, który wprost mówi, że Poczta Polska może te dane pozyskiwać i przede wszystkim przetwarzać  – powiedział Piotr Müller. - Samorządowcy są zobowiązani do przekazania tych danych i de facto powodują, że będzie próba ograniczenia prawa wyborczego osób, które na liście się nie znajdą – dodał rzecznik rządu.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)
Data emisji: 27.04.2020
Godzina emisji: 7.42

fc/ml

Czytaj także

Koronawirus a wybory korespondencyjne. Eksperci wskazują, że są bezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 13:44
Zgodnie z konstytucją wybory prezydenckie mają odbyć się 10 maja. Eksperci wskazują, że ich przeprowadzenie w formie korespondencyjnej jest bezpieczne. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: mogę zapewnić, że jesteśmy dobrze przygotowani na walkę z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 19:36
"Mamy przygotowane ponad 104 tys. miejsc w 239 obiektach, które służą jako izolatoria i hotele dla medyków, dla osób zakażonych przygotowano natomiast ponad 7,5 tys. miejsc w 76 obiektach. Mogę zapewnić, że jesteśmy dobrze przygotowani na walkę z koronawirusem" - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń