Michał Dworczyk: nie można wykluczyć żadnych scenariuszy, także przyspieszonych wyborów

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 08:35
– W przypadku odrzucenia przez Sejm ustawy o głosowaniu korespondencyjnych w wyborach prezydenckich, nie można wykluczyć żadnych scenariuszy, także takiego, w którym mają miejsce przyspieszone wybory parlamentarne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Audio
  • Michał Dworczyk: mamy nadzieję, że znajdzie się odpowiednia liczba posłów nastawionych propaństwowo, którzy przyjmą tę ustawę (Salon polityczny Trójki)
Michał Dworczyk
Michał DworczykFoto: PR

Senat we wtorek wieczorem odrzucił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r. Teraz wnioskiem Senatu zajmie się Sejmu. Głosowanie w Sejmie w tej sprawie odbędzie się w środę popołudniu. Do odrzucenia w Sejmie stanowiska Senatu wymagana jest bezwzględna większość głosów – o jeden głos więcej, niż wszystkich pozostałych głosów (przeciw i wstrzymujących się). Obecnie klub PiS liczy 235 posłów, spośród których 18 to posłowie koalicyjnego Porozumienia.

SENAT1200.jpg
Senat odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym

Michał Dworczyk podkreślił w Programie 3 Polskiego Radia, że PiS ma nadzieję, iż znajdzie się odpowiednia liczba posłów "nastawionych propaństwowo", którzy poprą ustawę o głosowaniu korespondencyjnym. Zastrzegł jednak, że należy brać pod uwagę scenariusz odrzucenia tej ustawy.

– Wtedy rzeczywiście możemy mieć do czynienia z bardzo poważną i trudną sytuacją polityczną, można wręcz powiedzieć, poważnym kryzysem politycznym. Wtedy żadnych scenariuszy nie można wykluczyć – podkreślił szef KPRM.

Dopytany, czy chodzi także o scenariusz podania się rządu do dymisji oraz przyspieszonych wyborów parlamentarnych zaznaczył, że należy "ostrożnie prowadzić takie dywagacje". – Natomiast nie można wykluczyć scenariusza takiego, w którym mają miejsce przyspieszone wybory – przyznał Michał Dworczyk.

Różne scenariusze

– Nie można wykluczyć scenariusza, w którym mają miejsce przyspieszone wybory – powiedział gość Trójki. Dodał, że pewne głosy pojawiają się także w kuluarach.

– Może jest już jakaś umowa, dzięki której niektórzy parlamentarzyści Porozumienia liczą, że znajdą się w nowej większości, która będzie próbowała stworzyć rząd – ocenił Michał Dworczyk.

Co z datą wyborów?

Szef KPRM odniósł się też do możliwego terminu wyborów i ocenił, że data 10 maja jest w obecnej sytuacji coraz mniej prawdopodobna.

– Dzisiaj tryb korespondencyjny jest najbezpieczniejszy. Nikt z nas nie zakładał, że wybory będą prowadzone w czasie pandemii – podkreślił minister.

– Są dwa nadrzędne cele. Pierwszy to bezpieczeństwo Polaków, drugi to przeprowadzenie wyborów zgodnie z konstytucją – stwierdził Michał Dworczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)
Data emisji: 06.05.2020
Godzina emisji: 8.13

pg/ml

Czytaj także

Prof. Żurawski vel Grajewski: celem opozycji jest wprowadzenie chaosu polityczno-ekonomicznego

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 15:52
- Próby zablokowania wyborów korespondencyjnych przez opozycję to "zachowanie antypaństwowe" - uważa politolog z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. Według niego PO i pozostałe partie opozycyjne dążą do pogrążenia Polski w chaosie polityczno-ekonomicznym i kryzysie konstytucyjnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Borowski: odkładanie wyborów w nieskończoność nie ma uzasadnienia

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 19:00
- Gdy przeprowadzimy wybory prezydenckie w maju, to przez najbliższe trzy lata będziemy mieć wyborczy spokój. Będziemy mogli skupić się wyłącznie na sprawach gospodarczych, czyli tym, co jest dla Polski teraz najważniejsze - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Borowski ("Gazeta Polska"). Gościem audycji był także Tomasz Kozłowski ("Fakt").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zmieścić się w terminach". Prof. Mieczysław Ryba o decyzji marszałek Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 21:00
- Wykładnia Trybunału Konstytucyjnego da pani marszałek Sejmu Elżbiecie Witek możliwość zmieszczenia się, jeśli byłoby takie orzeczenie TK, w konstytucyjnych terminach majowych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
rozwiń zwiń