Łukasz Szumowski: rekomenduję nadal wybory korespondencyjne

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 08:30
– Wybory w lokalach na pewno są – jak każda działalność w czasie epidemii – ryzykowne, bardziej niż wybory korespondencyjne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Audio
  • Łukasz Szumowski o przeprowadzeniu w czerwcu wyborów prezydenckich (Salon polityczny Trójki)
Łukasz Szumowski
Łukasz SzumowskiFoto: PR

Minister zdrowia pytany był w "Salonie politycznym Trójki", czy w kontekście epidemii koronawirusa przeprowadzenie wyborów stacjonarnych 28 czerwca będzie bezpieczne, czy nadal będzie wiązać się z ryzykiem.

mid-20521126 (1).jpg
Premier Mateusz Morawiecki: wybory prezydenckie planujemy na 28 czerwca

Łukasz Szumowski ocenił, że wybory w lokalach "na pewno są – jak każda działalność w czasie epidemii – ryzykowne, bardziej niż wybory korespondencyjne". - Ale pójście do sklepu też jest ryzykowne, przejechanie się autobusem też jest ryzykowne – dodał.

Minister przypomniał, że niezależne źródła potwierdziły, że przeprowadzenie w Bawarii wyborów korespondencyjnych nie przełożyło się na wzrost zachorowań.

- Ja rekomenduję nadal wybory korespondencyjne jako najbezpieczniejszą formę – podkreślił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Łukasz Szumowski mówił też, że będą pojawiać się nowe ogniska choroby, "bo epidemia nie znika, tylko przechodzi w fazę – jeżeli tak można powiedzieć – pewnej kontroli". - Cała sztuka polega na tym, żeby maksymalnie szybko do takiego ogniska dotrzeć, pobrać badania od wszystkich, oddzielić chorych od zdrowych i opanować, wygasić – wyjaśnił.

morawiecki 1200 pap (2).jpg
"Łukasz Szumowski ma moje pełne poparcie". Premier o publikacjach medialnych na temat ministra zdrowia

Dodał, że w kopalniach trzeba było przebadać kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy osób, a wyniki osób chorych będą spływały jeszcze przez najbliższy tydzień. – Coraz więcej mamy danych o rodzinach, o kontaktach górników, którzy byli i są chorzy. Liczba zakażonych z kontaktów rośnie, a liczba górników, którzy mają nowe wyniki dodatnie, maleje – wskazał.

W audycji poruszono też tematy leczenia COVID-19 osoczem, formułowanych pod adresem ministra zarzutów dotyczących Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i kolejnego etapu znoszenia ograniczeń. Jak wskazał minister, komunikat w sprawie IV etapu powinien się pojawić w przyszłym tygodniu.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Łukasz Szumowski (minister zdrowia)
Data emisji: 22.05.2020
Godzina emisji: 8.13

fc/ml

Czytaj także

"Chętnie będę współpracował przy tym raporcie". Szumowski o "białej księdze epidemii COVID-19"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 21:05
- Chętnie będę współpracował przy powstaniu raportu dot. działań rządu podczas epidemii koronawirusa - zadeklarował szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski zapytany, czy nie boi się "białej księgi epidemii COVID-19" zapowiadanej przez kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesienią będziemy samowystarczalni". Dworczyk o produkcji materiałów ochronnych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 08:44
- Teraz produkcja materiałów ochronnych - nawet jeśli ekonomicznie droższa - będzie odbywać się w Polsce. Podpisano już umowy z firmami, które budują linie produkcyjne - powiedział w "Dzienniku Gazecie Prawnej" szef KPRM Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń