"Najważniejsza jest osobowość kandydata". Prof. Domański o wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 08:29
- Przedłużanie terminu wyborów powinno zwiększyć frekwencję i to wynika z badań - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia socjolog PAN prof. Henryk Domański.
Audio
  • Prof. Henryk Domański analizuje sytuację przedwyborczą (Salon polityczny Trójki)
Henryk Domański
Henryk DomańskiFoto: Trójka

Tegoroczne wybory prezydenckie zdecydowanie różnią się od tych, do których Polacy zdążyli przywyknąć. Wyjątkowość sytuacji wynika z pandemii koronawirusa i idących za nią obostrzeń i regulacji. Jak może to wpłynąć na wybory?

– Wybory to pewna uroczystość, która zaczyna mieć coraz większą wagę w Polsce. Polacy traktują to coraz bardziej jako obowiązek. Pandemia przesunęła je jednak na drugi plan. Nie traktujemy polityki jako sprawy zupełnie drugorzędnej - tu ścierają się różne tendencje. Na pewno wybory nie mają takiego znaczenia, jakie mogłyby mieć, gdyby nie koronawirus, ale nie możemy przesadzać – stwierdził prof. Domański.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

W ostatnim czasie doszło do wielu zmian w wyścigu o fotel prezydenta. Jak odnoszą się do sprawy Polacy i jak rysują się szanse kandydatów przed ostatnią prostą kampanii?

- Wydaje się, że programy wyborcze mają w wyborach prezydenckich znaczenie drugorzędne. Tu liczy się osobowość kandydata. Ludzie mniej więcej wiedzą, czego się spodziewać po przedstawicielach poszczególnych partii. Mniejsze jest znaczenie tego, co mówi, liczy się to, jak to robi. Jeśli jednak chodzi o to, co jest do zaoferowania, to zawsze przewagę ma przedstawiciel partii rządzącej i ludzie sobie zdają z tego sprawę. Tak jest też w tym przypadku. Prezydent Andrzej Duda mówi, co zrobi i jest to bardziej realistyczne, bo stoi za nim najsilniejsza siła polityczna – PiS. Tak to działało i działać będzie nadal. Drugim czynnikiem są tzw. afery. To zawsze działa, ale nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co kto wymyśli – mówił socjolog.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: prof. Henryk Domański (socjolog, PAN)
Data emisji: 22.05.2020
Godzina emisji: 7.42

ml

Czytaj także

"Chętnie będę współpracował przy tym raporcie". Szumowski o "białej księdze epidemii COVID-19"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 21:05
- Chętnie będę współpracował przy powstaniu raportu dot. działań rządu podczas epidemii koronawirusa - zadeklarował szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski zapytany, czy nie boi się "białej księgi epidemii COVID-19" zapowiadanej przez kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesienią będziemy samowystarczalni". Dworczyk o produkcji materiałów ochronnych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 08:44
- Teraz produkcja materiałów ochronnych - nawet jeśli ekonomicznie droższa - będzie odbywać się w Polsce. Podpisano już umowy z firmami, które budują linie produkcyjne - powiedział w "Dzienniku Gazecie Prawnej" szef KPRM Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń