"Wirusa zabija dystans". Minister zdrowia apeluje o stosowanie się do zaleceń

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 08:46
– Przy ładnej, wiosennej pogodzie można odnieść wrażenie, że wszystko, co złe minęło. Niestety, nie minęło. Wysoka temperatura nie zabija koronawirusa i nie ma co liczyć, że ona go zlikwiduje. Wirusa zabija dystans – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Audio
  • Łukasz Szumowski: wysoka temperatura nie zabija koronawirusa. Zabija go dystans (Salon polityczny Trójki)
Łukasz Szumowski
Łukasz SzumowskiFoto: PR

Kampania wyborcza trwa w najlepsze. Kandydaci na prezydenta jeżdżą po Polsce, spotykając się z wyborcami. Wciąż jednak muszą uważać – i politycy, i ich sympatycy – by nie zakazić się koronawirusem. Lekarze i wirusolodzy cały czas przypominają o tym, że choć część obostrzeń została poluzowana, to nadal trzeba uważać, m.in. zachowując społeczny dystans.

East News koronawirus Polska 2 1200.jpg
Ponad 14 tys. osób wyzdrowiało z COVID-19. Nowe dane resortu zdrowia

Łukasz Szumowski zaznaczył, że bardzo ważna jest częsta dezynfekcja rąk. Przypomniał, że Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenie, żeby nosić maseczki. – Nos i usta wciąż powinniśmy zakrywać tam, gdzie nie możemy zachować dwumetrowego dystansu. Mowa tu oczywiście o przestrzeni publicznej. Dlatego apeluję wszystkich sympatyków kandydatów na urząd prezydenta, żeby nosili maseczki, jeśli są blisko siebie – powiedział.

Minister zdrowia podkreślił, że Polacy na początku epidemii zachowywali się bardzo odpowiedzialnie i apelował, by nadal postępowali tak samo. – Przy tak ładnej, wiosennej pogodzie można odnieść wrażenie, że wszystko, co złe minęło. Niestety, nie minęło. Wysoka temperatura nie zabija koronawirusa i nie ma co liczyć, że ona go zlikwiduje. Wirusa zabija dystans. On żyje, ale szybko umiera, kiedy nie jest przekazywany kolejnemu człowiekowi – przypominał Łukasz Szumowski.

Sytuacja na Śląsku

Szef resortu zdrowia odniósł się także do sytuacji na Śląsku. Tam ponad połowę spośród blisko 11 tys. wszystkich osób zakażonych stanowią górnicy. Województwo śląskie ma największą liczbę potwierdzonych zakażeń w kraju.

– Testom zostali poddani górnicy z tych kopalń, w których przypadki wskazywały na istnienie ogniska koronawirusa. W pozostałych kopalniach badane są losowo wybrane osoby – powiedział Łukasz Szumowski. Dodał, że po tym tygodniu liczba zakażonych na Śląsku będzie wyraźnie spadać. – Jeszcze teraz spodziewajmy się podobnych liczb zakażonych (dziennie – red.), a więc ok. 400 z całej Polski, czyli 200 ze Śląska. Do końca tego tygodnia powinna się zakończyć akcja pobierania próbek od górników. Chorzy zostaną oddzieleni od zdrowych i liczba zakażonych powinna gwałtownie spaść – podkreślił.

Łukasz Szumowski 1200.jpg
"Ewenement na europejską skalę". Minister zdrowia o działaniach w walce z koronawirusem na Śląsku

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Łukasz Szumowski (minister zdrowia)
Data emisji: 15.06.2020
Godzina emisji: 8.13

bb/kr

Czytaj także

Minister środowiska: życie na Śląsku toczy się normalnie, mamy do czynienia z punktową epidemią

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 08:00
- Narracja o tym, że Polska sobie nie radzi, wtedy gdy mamy najlepsze statystyki w Europie, zwłaszcza w pierwszej fazie epidemii, jest narracją opozycji. Próbuje ona wmówić Polakom, że rząd nie panuje nad sytuacją - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Woś, minister środowiska. - Fala hejtu wobec Śląska jest czymś skandalicznym, nie ma na to zgody - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirusolog: podejście niektórych jest takie, jakby przestali wierzyć, że istnieje epidemia

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 18:37
– Ostatnio sytuacja trochę się pogorszyła. Oczekiwałem spadku liczby zakażonych, ale okazuje się, że podejście niektórych ludzi jest takie, jakby przestali już wierzyć, że istnieje epidemia – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyna słuszna". Ekspert o decyzji dot. wstrzymania wydobycia w śląskich kopalniach

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 10:30
- Mamy trzymiesięczne zapasy węgla, więc decyzja o wstrzymaniu wydobycia w śląskich kopalniach absolutnie nie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu w Polsce i ciągłości funkcjonowania energetyki. Ułatwi natomiast walkę z koronawirusem - powiedział dr Dawid Piekarz, ekspert ds. energetyki.
rozwiń zwiń