Prof. Domański: Polacy nauczyli się, że mogą mieć wpływ na decyzje władzy

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 12:26
– Polacy głosowali, bo nauczyli się, że mogą mieć wpływ na decyzje władzy. Mamy też poczucie odpowiedzialności za losy kraju, co jest ciekawe, bo kampania była tak długa, że powinna raczej do tego zniechęcać – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Henryk Domański, socjolog (PAN). Gościem audycji była również prof. Ewa Marciniak, politolog (UW).
Liczenie głosów w siedzibie Obwodowej Komisji Wyborczej nr 10 w Krakowie
Liczenie głosów w siedzibie Obwodowej Komisji Wyborczej nr 10 w KrakowieFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Goście "Salonu Politycznego Trójki" rozmawiali o niedzielnych wyborach prezydenckich. – Wizje kandydatów były bardzo podobne, różniły się w szczegółach. Decydowała głównie ich osobowość i to, kto za nimi stoi. Gdyby nie szczególny przypadek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydat PO i tak uzyskałby wynik ok. 30 proc., obojętnie kto to by nie był. Polacy głosowali, bo nauczyli się, że mogą mieć wpływ na decyzje władzy. Mamy też poczucie odpowiedzialności za losy kraju, co jest ciekawe, bo kampania była tak długa, że powinna raczej do tego zniechęcać – ocenił prof. Henryk Domański.

shutterstock andrzej duda free 1200.jpg
II tura wyborów. Rzecznik sztabu prezydenta: musimy zadbać, aby nie nastąpiła demobilizacja

– To, co mówi prezydent Andrzej Duda, jest bardziej realistyczne niż to, co obiecuje Rafał Trzaskowski, który operuje ogólnikami. Prezydent stale powtarza, że wybór Trzaskowskiego grozi zatrzymaniem reform. Wizje pesymistyczne dotyczące przyszłości mogą oddziaływać, ale nie jestem zbyt przekonany do tego, że wyborcy w nie uwierzą – dodał.

Posłuchaj
12:40 _PR3_AAC 2020_06_29_08_41_24_for_media.mp3 Prof. Domański: Polacy nauczyli się, że mogą mieć wpływ na decyzje władzy (Salon Polityczny Trójki)
 

"Pokusy świetlanej przyszłości"

– Dwaj główni kandydaci, ale także Szymon Hołownia, w swojej retoryce przekonywali, że te wybory oznaczają wybór między wizjami Polski, a za tym kryje się coś szczególnego. Sądzę, że w wyobraźni wyborców takie różne wizje powstały i stąd taka mobilizacja. Kandydaci na prezydenta mamili nas bardzo pozytywnymi wizjami, a więc niektórzy z nas ulegli tym pokusom świetlanej przyszłości – podkreśliła prof. Ewa Marciniak.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Czytaj także:

Jej zdaniem "każdy kandydat musi pozyskać elektorat kandydatów, którzy przegrali i zmobilizować nowy. Pojawia się pytanie, jak to osiągnąć. Działa na nas osobowość kandydatów, ale będziemy od nich oczekiwali także tego, że powiedzą coś spektakularnego. Ważne będzie również to, jak będą się wzajemnie dyskredytować".

W audycji również ocena wyników wyborczych pozostałych kandydatów.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: prof. Ewa Marciniak, prof. Henryk Domański​
Data emisji: 29.06.2020
Godzina emisji: 08.41

pkr/ml

Czytaj także

Doradca prezydenta: przewaga Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim się zwiększa. To mocna zaliczka na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 08:17
- Informacje, które spływają z PKW, pokazują, że cały czas zwiększa się przewaga Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim. To będzie bardzo mocna i dobra zaliczka na najbliższe dwa tygodnie i na przyszłość - powiedział w Polskim Radiu 24 doradca prezydenta Paweł Sałek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Elektorat Andrzeja Dudy jest bardzo zmotywowany". Kożuszek o I turze wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 09:55
- To, że na Andrzeja Dudę zagłosowało aż tylu Polaków, wskazuje na "wysoką temperaturę" elektoratu obecnego prezydenta. Zaangażowanie wyborców dowodzi, że zagłosują na niego też w drugiej turze - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli także: Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE) i Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny"). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bielan: balonik pompowany Trzaskowskiemu w sondażach przez elity pękł podczas wyborów

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 09:40
- Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski bardzo słabo zna problemy innych miejsc niż warszawskie salony - ocenił w poniedziałek rzecznik sztabu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy Adam Bielan. Jego zdaniem "balonik" pompowany Trzaskowskiemu w sondażach przez elity podczas wyborów pękł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obaj zyskali nowy elektorat". Prof. Jabłoński o kandydatach II tury wyborów

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 11:04
- Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zyskali więcej głosów niż ich ugrupowania w wyborach parlamentarnych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog i filozof społeczny z KUL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Walka toczyć się będzie w sferze światopoglądowej". Bogdan Pęk o II turze wyborów

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 10:30
- Nie w obszarze gospodarczym, a w świecie idei będzie toczyć się główna oś sporu w kampanii przed II turą wyborów prezydenckich 12 lipca  - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były eurodeputowany.
rozwiń zwiń