"Sukces Polski i Węgier". Piotr Gliński o historycznym dla naszego kraju budżecie UE

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 08:30
– Szczyt Unii Europejskiej był sukcesem Polski i Węgier. Uzyskaliśmy największe sumy wsparcia - 776 miliardów złotych. To jest nieporównywalne z niczym wcześniejszym – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury.
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński
Wicepremier, minister kultury Piotr GlińskiFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Zakończyły się długotrwałe, twarde negocjacje dotyczące unijnego budżetu. Polska będzie mogła skorzystać z ponad 776 mld zł wsparcia ze środków Unii Europejskiej, w tym z 623 mld zł w formie dotacji i 153 mld zł w formie nisko oprocentowanych pożyczek. Cały siedmioletni budżet UE będzie wynosił 1 bilion 74 miliardy euro, a fundusz odbudowy 750 miliardów euro.

Czytaj więcej
1200_Kaczyński_EN.jpg
Prezes PiS: nasza izolacja w UE jest bajką. Szczyt w Brukseli to ogromny sukces Polski

Piotr Gliński podkreślił, że sukcesem Polski nie jest tylko skala wynegocjowanego budżetu, ale także zastopowanie mechanizmu uzależnienia przyznawania środków unijnych od niejasnych kryteriów praworządności.

Posłuchaj
14:29 _PR3_AAC 2020_07_22-08-13-01_for_media.mp3 Piotr Gliński: szczyt UE to sukces Polski i Węgier (Salon polityczny Trójki)

– Ma to być jeszcze doprecyzowane w tym obszarze sposobu i legalności wydawania tych pieniędzy, ale ostateczną decyzję co do tych procedur podejmuje Rada Europejska – organ, który składa się z szefów państw członkowskich. To ciało podejmuje decyzję jednomyślnie, więc bez zgody Polski czy Węgier nic tam nie zostanie przegłosowane – zauważył wicepremier.

Czytaj także:

"Prawie dwa razy więcej niż poprzednio"

Gość radiowej Trójki stwierdził, że "osiągnęliśmy maksymalnie to, co było możliwe". - Ten kompromis jest bardzo dobry dla nas. Uzyskaliśmy najwięcej, ile można było – powiedział minister kultury.

Nie satysfakcjonuje to jednak polityków opozycji, którzy uważają, że można było przywieźć z Brukseli więcej profitów. – To, co mówią politycy opozycji, jest oczywiste. Mają taką narrację od wielu lat. Wszystko, co dobre dla Polski, przedstawiają w złym świetle – ocenił Piotr Gliński.

Czytaj więcej
EN_01437963_0003-1200pm.jpg
"Polska na pewno liczy się dużo bardziej niż kilka lat temu". Premier o sukcesie negocjacyjnym w Brukseli

– To przykre, że musimy się tłumaczyć z czegoś, co jest oczywiste i dobre dla Polski. Takiego wsparcia dla nas od Unii Europejskiej w historii jeszcze nie było. To prawie dwa razy więcej niż poprzednio – dodał wicepremier.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Gliński (minister kultury)
Data emisji: 22.07.2020
Godzina emisji: 8.13

jp/ml

Czytaj także

"Jesteśmy zabezpieczeni z każdej strony". Premier o środkach UE w kontekście samorządności

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 11:47
- Rada Europejska działa na zasadzie jednomyślności, więc Polska i Węgry będą musiały się wypowiedzieć ws. mechanizmu praworządności. Jesteśmy zabezpieczeni z każdej strony - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, po powrocie ze szczytu UE w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyzwaniem będzie zainwestowanie tych pieniędzy". Jadwiga Emilewicz o efektach unijnego szczytu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 12:58
Efekty szczytu są dobre i korzystne dla Polski, dziś największym wyzwaniem jest to, abyśmy pieniądze z UE potrafili zainwestować - powiedziała podczas konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
rozwiń zwiń