Szef KPRM: mamy już przepisy, które chronią ofiary przemocy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 08:51
– Konwencja stambulska, to dokument, który, używając słusznego celu, przemyca pewne cele ideologiczne, z którymi nasza formacja się nie zgadza. Wiele osób chce rozwiązania tej sytuacji – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Michał Dworczyk
Michał DworczykFoto: PR

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że wypowiedzenie konwencji stambulskiej będzie decyzją rządu i większości parlamentarnej. Jak dodał, ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. – Decyzja o wypowiedzeniu "konwencji stambulskiej" jest decyzją rządu, ale i większości parlamentarnej. Nie zapadły jeszcze ostateczne rozstrzygnięcia – powiedział szef KPRM. Wskazał też, że przeciw konwencji stambulskiej opowiada się wiele osób i środowisk.


Posłuchaj
13:54 2020_07_28 08_12_46_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Szef KPRM: nie ma jeszcze decyzji o wypowiedzeniu konwencji stambulskiej (Salon polityczny Trójki)

 

Michał Dworczyk podkreślił, że w polskim porządku prawnym są rozwiązania prawne, które chronią kobiety, osoby słabsze, czy prześladowane. – Mamy przepisy, które chronią ofiary prześladowania, kobiety. Są one odpowiedzią na akty przemocy i do tego nie trzeba wprowadzać dodatkowej ideologii – dodał.

Polska podpisała konwencję stambulską w 2012 roku, ratyfikowała w 2015. W jej treści znajdują się zapisy o zobowiązaniu do profilaktyki, podnoszenia świadomości i edukacji na temat przemocy wobec kobiet, w tym domowej oraz metody jej przeciwdziałania. Dokument wprowadza także pojęcie płci społeczno-kulturowej i zapisy o "uwzględnieniu kwestii płci społeczno-kulturowej w pojmowaniu przemocy wobec kobiet".

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)
Data emisji: 28.07.2020
Godzina emisji: 8.13

IAR/ml

Czytaj także

Spotkania Duda-Trump. Co przywiózł prezydent z wizyt w USA?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 08:00
Podczas wizyt Andrzeja Dudy w Białym Domu podpisano deklaracje, które umacniały polsko-amerykański sojusz w zakresie m.in. bezpieczeństwa. Głowy obu państw nie szczędziły sobie wówczas także ciepłych słów relacji na linii Warszawa-Waszyngton i kolejnych, słownych, deklaracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta Andrzeja Dudy w USA. Paweł Soloch: nie będzie rozmów o broni nuklearnej

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 10:29
– Rozmowy dotyczące broni nuklearnej nie są przewidywane – w ten sposób Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, skomentował w Programie 3 Polskiego Radia doniesienia jakoby wizyta Andrzeja Dudy w USA miała dotyczyć przeniesienia przez Amerykanów broni nuklearnej w inne miejsca. O wizycie prezydenta mówili też Anna Maria Żuchowska, Jan Grabiec, Marek Sawicki, Adam Bielan.
rozwiń zwiń