Leszek Miller: trzeba reformować górnictwo, ale nie w sposób nagły i zaskakujący

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 09:00
– Decyduje cierpliwy, nieustanny dialog, wyjaśnianie sytuacji, stworzenie alternatywnych możliwości podejmowania pracy albo udzielania pomocy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Leszek Miller, komentując rządowe działania ws. programu naprawczego polskiego górnictwa. 
Leszek Miller
Leszek MillerFoto: PR

Do końca września br. zarządy Polskiej Grupy Górniczej i innych spółek węglowych, związkowcy i przedstawiciele rządu mają wspólnie wypracować program naprawczy dla największej górniczej firmy i całej branży. Takie ustalenia zapadły podczas wtorkowego spotkania górniczych związków z zarządem PGG i przedstawicielami Ministerstwa Aktywów Państwowych – m.in. jego szefem Jackiem Sasinem. Wcześniejsza propozycja, przewidująca likwidację kopalń Ruda i Wujek, nie będzie wdrażana. Formalnie nie została ona związkowcom nawet przedstawiona, ponieważ po usłyszeniu medialnych przecieków dot. treści z góry ją odrzucili.

Posłuchaj
13:59 [ PR3]PR3 (mp3) 29 lipiec 2020 08_12_52_for_media.mp3 Leszek Miller: muszę docenić samą próbę, którą pan Sasin podjął (Salon polityczny Trójki)

 

sasin_1200.jpg
Sasin: powstanie plan naprawczy Polskiej Grupy Górniczej

- Wygląda na to, że wicepremier Sasin zderzył się wczoraj na Śląsku ze związkami zawodowymi – powiedział Leszek Miller. Dodał, że musi "docenić samą próbę, którą pan Sasin podjął". – To jest, zdaje się, pierwszy przypadek, kiedy ważni przedstawiciele PiS nie mówią o tym, na jak długo nam starczy węgla i jak będziemy ten węgiel wydobywać, tylko mówią wprost, że będą zamykać kopalnie – powiedział gość Trójki.

Leszek Miller przyznał, że restrukturyzacja górnictwa jest trudna do przeprowadzenia. – Tutaj decyduje cierpliwy, nieustanny dialog, wyjaśnianie sytuacji, stworzenie alternatywnych możliwości podejmowania pracy albo udzielania pomocy – mówił. Podkreślił, że będzie to nieuniknione, bo cała Europa i cały świat odchodzą od węgla. Jego zdaniem górnicy również zdają sobie sprawę z tej sytuacji. 

W audycji poruszono też tematy rekonstrukcji rządu i konwencji stambulskiej. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Leszek Miller (europoseł SLD, były premier)
Data emisji: 29.07.2020
Godzina emisji: 8.13

fc/ml

Czytaj także

Jacek Sasin: moją intencją jest doprowadzenie do takiej sytuacji, że żaden górnik nie straci pracy

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 08:48
– Musimy znaleźć mechanizmy, które spowodują, że spółki górnicze będą rentowne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, odnosząc się do kwestii planu naprawczego dla branży.
rozwiń zwiń