"Ufam, że prezydent podpisze ustawę". Gawkowski o "Piątce dla zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 09:09
Krzysztof Gawkowski w Programie 3 Polskiego Radia odniósł się do przegłosowanej przez Sejm "Piątki dla zwierząt", inicjatywy PiS, którą poparła m.in. Lewica. – Ufam, że prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę w tym kształcie. Każde zwierzę, które jest bite i mordowane, powinno mieć swoje zabezpieczenie prawne, a człowiek powinien być za to karany – powiedział poseł.
Krzysztof Gawkowski
Krzysztof GawkowskiFoto: PR

Przegłosowana inicjatywa PiS zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Czytaj więcej
Senat free 1200.jpg
Szerokie konsultacje społeczne w Senacie. Komisja rozpatrzy nowelizację dot. ochrony zwierząt

Krzysztof Gawkowski przypomniał, że zanim ustawa trafi na biurko prezydenta, musi jeszcze przejść przez Senat, który prawdopodobnie naniesie na ten projekt jeszcze swoje poprawki. – Znajdą się w nich pewnie elementy, które mają rekompensować straty dla rolników – stwierdził poseł.

– Warto pomóc rolnikom, żeby nie czuli się osamotnieni. Trzeba zrobić rekompensaty, to powinny być miliony złotych przeznaczone dla tej branży, ale zwierzę też powinno mieć swoje prawa – ocenił przewodniczący klubu Lewicy.

Posłuchaj
13:23 PR3_MPLS 2020_09_23-08-11-56_for_media.mp3 Krzysztof Gawkowski o "Piątce dla zwierząt" (Salon polityczny Trójki)

Co dalej z koalicją?

Mimo dyscypliny klubowej w klubie PiS przeciw "Piątce dla zwierząt" było 38 jego członków. W tym gronie było kilkunastu posłów należących do PiS oraz wszyscy z Solidarnej Polski. Od głosu wstrzymało się 15 posłów drugiego z koalicjantów, czyli Porozumienia. Spowodowało to kryzys koalicyjny w Zjednoczonej Prawicy, który może skutkować dymisją szefa resortu sprawiedliwości.

– Zbigniew Ziobro był, jest i będzie najgorszym ministrem sprawiedliwości w III RP. To widać po decyzjach, jakie podejmował – upolitycznianiu sądów i dokonywaniu zmian kadrowych, które były bardzo polityczne – uważa Krzysztof Gawkowski.

Czytaj więcej
czarnek 1200 pap.jpg
"Musi być dyscyplina". Przemysław Czarnek o sytuacji w obozie Zjednoczonej Prawicy

Według doniesień medialnych następcą Zbigniewa Ziobro może być Małgorzata Wassermann. – Jeżeli pani poseł czuje się na siłach, to pewnie byłaby lepszym ministrem – dodał gość radiowej Trójki. Przewodniczący klubu Lewicy stwierdził jednak, że nie wierzy w rozpad koalicji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Krzysztof Gawkowski (przewodniczący klubu Lewicy)
Data emisji: 23.09.2020
Godzina emisji: 8.13

jp/ml

Czytaj także

Szef KPRM: nie ma rozmów koalicyjnych. Rząd mniejszościowy i wcześniejsze wybory to realna opcja

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 09:09
- Kierownictwo polityczne Prawa i Sprawiedliwości podejmie decyzję co do przyszłości Zjednoczonej Prawicy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, informując jednocześnie, że "w tej chwili rozmów koalicyjnych nie ma".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będą konkretne decyzje". Sobolewski o spotkaniu kierownictwa PiS

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 07:44
- Rozmowy o nowej umowie koalicyjnej zostały przerwane i nie ma planów, aby w najbliższym czasie miały być kontynuowane - mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Zapowiedział, że na dzisiejszym spotkaniu kierownictwa partii zostaną podjęte decyzje ws. przyszłości Zjednoczonej Prawicy.
rozwiń zwiń