"Nie chodziło o jedno głosowanie". Schreiber o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 09:10
– Jeżeli tak jest, że musimy budować większość do każdej ustawy, to jest de facto formuła rządu mniejszościowego – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Łukasz Schreiber, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów.
Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber
Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz SchreiberFoto: PR

Rozmowy partii współtworzących Zjednoczoną Prawicę – PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia – dotyczące nowej umowy koalicyjnej i rekonstrukcji rządu zostały zawieszone po tym, gdy w ubiegłym tygodniu Solidarna Polska opowiedziała się przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt, a większość posłów Porozumienia w tym głosowaniu wstrzymała się. Później politycy PiS wielokrotnie wówczas podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy praktycznie już nie istnieje. W środę wieczorem w Warszawie doszło do kolejnego spotkania prezesa PiS z szefem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro ws. dalszych losów Zjednoczonej Prawicy. Podobne spotkanie prezes PiS odbył też z Jarosławem Gowinem.

Posłuchaj
13:42 [ PR3]PR3 (mp3) 24 wrzesień 2020 08_13_06_for_media.mp3 Łukasz Schreiber: jeżeli tak jest, że musimy budować większość do każdej ustawy, to jest de facto formuła rządu mniejszościowego (Salon polityczny Trójki) 

– To, co jest dzisiaj najważniejsze, i to, co myśmy stawiali w tych rozmowach, to czy w tym czasie tak wyjątkowo ciężkim – pandemii koronawirusa, wielkiego światowego kryzysu gospodarczego – czy mamy przewidywalnych, lojalnych partnerów, którzy będą gotowi podejmować także często trudne decyzje – powiedział Łukasz Schreiber.

dworczyk michal_1200.jpg
Dworczyk: obecność Jarosława Kaczyńskiego w rządzie miałaby charakter stabilizujący. Cieszyłbym się z tego

Jak wskazał, w ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z chęcią "negocjowania poszczególnych zapisów w poszczególnych ustawach". – Jeżeli tak jest, że musimy budować większość do każdej ustawy, to jest de facto formuła rządu mniejszościowego – ocenił. Przypomniał, że Zjednoczona Prawica to koalicja w ramach jednego komitetu wyborczego i jednego klubu parlamentarnego i można oczekiwać większej lojalności niż w przypadku partii, które samodzielnie weszły do parlamentu i potem nawiązały współpracę.

Gość Trójki stwierdził, że "wszyscy wiedzą i wszyscy się z tym godzą, że główną cenę za wszystkie rzeczy, które się dzieją w ramach rządu, ponosi PiS, ale co za tym idzie, także główną rolę ma w tej koalicji". 

Łukasz Schreiber podkreślił, że nie do zaakceptowania jest sytuacja, gdy podczas rozmów jedna ze stron przedstawia na użytek mediów kłamliwą wersję wydarzeń. Dopytywany, jaką konkretnie sprawę ma na myśli, wskazał, że chodzi o Zbigniewa Ziobro i "ustawę o bezkarności".

Michał Szpądrowski pap 1200.jpg
Michał Szpądrowski: politycy Solidarnej Polski niejeden raz podważali inicjatywy PiS

– Nie do zaakceptowania jest niedotrzymywanie obietnic czy też próba postawienia szantażu, że teraz przy każdej sprawie, przy każdej ustawie będziemy to musieli rozgrywać – powiedział Schreiber. Dodał, że nie można zaakceptować również działalności, która podkopuje pozycję premiera przy negocjacjach. – To są wszystko rzeczy, które powinny się zmienić – podkreślił.

– To nie jest tak, że chodziło tylko i wyłącznie o jedno głosowanie, choć oczywiście w sprawie symbolicznej, sprawie dla nas ważnej – powiedział Łukasz Schreiber, nawiązując do ustawy o ochronie zwierząt. – To jest kropla, która przelała – dodał. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Łukasz Schreiber (przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów)
Data emisji: 24.09.2020
Godzina emisji: 8.13

fc/ml

Czytaj także

Szczerski o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy: mamy koncert życzeń młodszych partnerów koalicyjnych

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 09:09
– Prezydent jest zaniepokojony i zdziwiony sytuacją, która ma miejsce w Zjednoczonej Prawicy. W trakcie kampanii prezydenckiej partie te obiecywały Polakom powyborczy spokój, a zamiast tego mamy koncert życzeń młodszych partnerów koalicyjnych – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musi być dyscyplina". Przemysław Czarnek o sytuacji w obozie Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 09:09
– Jeśli ktoś nie jest w stanie poskromić własnych ambicji, to trzeba mu na to zwrócić uwagę. Musi być dyscyplina. Mamy w szczególności rozmowy z Solidarną Polską i niech to się toczy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Przemysław Czarnek, poseł PiS.
rozwiń zwiń