Kocham "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 09:45
- Solidarność to jest mit mojego życia - powiedział satyryk Jan Pietrzak, dzisiejszy gość Salonu politycznego Trójki.
Audio


- "Solidarność" jest najbardziej otwartą strukturą w Polsce, najbardziej demokratyczną - powiedział gość dzisiejszego Salonu politycznego Trójki Jan Pietrzak. Dlatego nie zdziwiła go wymiana argumentów między byłymi działaczami na obchodach 30-lecia powstania ruchu. Komentując wczorajsze uroczystości w Gdyni, Pietrzak wspomniał, że w "Solidarności" spory były zawsze, ale kiedyś to były dyskusje odświeżające po latach pozornej, sowieckiej demokracji. Dziś satyryk stara się nie patrzeć na incydenty, ale na wymiar ogólny, historyczny związku.

Jan Pietrzak, który jest autorem piosenki "Żeby Polska była Polską", nieformalnego hymnu "Solidarności" przypomniał, że Sierpień '80 nie był pierwszym ważnym sierpniem w polskiej historii. Dlatego napisał nową piosenkę wskazującą na historyczny ciąg różnych sierpni: 1914r. - Pierwsza Kompania Kadrowa wyrusza na wojnę, 1920r. - Bitwa Warszawska, 1944 r. - Powstanie Warszawskie.

Pietrzak zgodził się, że Polska przegrywa walkę o pamięć historyczną w Europie, szczególnie jeśli chodzi o polski wkład w obalenie komunizmu. Ostro skrytykował m.in. utworzenie  w Niemczech Muzeum Wypędzonych (upamiętniające los wypędzonych Niemców) jako dewaluację ważniejszych wydarzeń z II wojny światowej.

Odnosząc się do nieobecności Lecha Wałęsy w czasie obchodów w Gdyni Pietrzak stwierdził, że bardzo go ceni i szanuje za to, co zrobił w 1980 roku, ale obecnie nie zamierza ani krytykować, ani chwalić byłego prezydenta.

Kończąc spotkanie Jan Pietrzak stwierdził, że "Solidarność" będzie Polsce potrzebna zawsze i zapewnił o swej obecności także na obchodach 40. rocznicy.

Czytaj także

"Żeby Polska była Polską" - Patrycja Gruszyńska

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2008 18:15
Tę piosenkę nuciła cała Polska. Potajemnie kopiowana po nocach na kasetowych magnetofonach, śpiewana w czasie strajków. Hymn Solidarności - Żeby Polska była Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga do "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2010 13:51
Rozmowa o schyłku "epoki Gierka" i narodzinach "Solidarności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohatera Solidarności na święcie "S" nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 16:48
Lech Wałęsa nie pojedzie na obchody 30-lecia Solidarności do Szczecina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"30 lat temu nasz sukces wydawał się nierealny"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2010 17:54
Mówi Bogdan Borusewicz, który w 1980 roku brał udział w organizacji strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej.
rozwiń zwiń