Adam Bielan: według wszystkich raportów Polska jest prymusem, jeśli chodzi o wydawanie środków z UE

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 09:19
– Katarina Barley bardzo cynicznie i otwarcie mówi o tym, że trzeba wykorzystywać możliwość zakręcenia kurka finansowego, aby dokonać zmiany władz i proponuje odejście od demokracji – mówił w Programie 3 Polskiego Radia europoseł Adam Bielan (Porozumienie).
Adam Bielan
Adam BielanFoto: PR

We wtorek na posiedzeniu kierownictwa Parlamentu Europejskiego PiS złoży wniosek o odwołanie z funkcji wiceprzewodniczącej ten instytucji Katariny Barley w związku z jej wypowiedzią o "finansowym zagłodzeniu" Węgier i Polski. 

marcin przydacz 1200.jpg
"W pierwszej kolejności powinna przeprosić za te słowa". Przydacz o wypowiedzi Barley

Adam Bielan uważa, że czysto polityczne postulaty części polityków zasiadających w Parlamencie Europejskim są w ewidentny sposób niezgodne z traktatami europejskimi.

– Traktaty wyraźnie definiują, w jakich okolicznościach można odbierać państwom członkowskim fundusze. To są przede wszystkim kwestie związane z nieprawidłowym wydawaniem środków, korupcją, defraudacją. Z całą pewnością te zarzuty nie dotyczą Polski – tłumaczył europoseł. – Nasz kraj jest według wszystkich ocen, raportów, prymusem jeśli chodzi o wydawanie środków europejskich – podkreślił.

Posłuchaj
13:18 PR3_AAC 2020_10_06-08-45-05.mp3 Adam Bielan o słowach Katariny Barley (Salon polityczny Trójki)

Gość Trójki uważa, że "ta dyskusja jest inspirowana przez polską opozycję, która nie może pogodzić się z wynikiem demokratycznych wyborów i od 2015 roku wykorzystuje swoje kontakty w Brukseli, aby wywrzeć presję polityczną na obywatelach Polski do zmiany władzy".

– To absolutnie czarna wizja, żeby grupa polityków czy urzędników, jednak zewnętrznych, decydowała o tym, kto rządzi w danym kraju. Nie mówiąc już o języku, którego użyła Katarina Barley – zaznaczył Adam Bielan.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Adam Bielan (europoseł, Porozumienie)
Data emisji: 6.10.2020
Godzina emisji: 8.45

mr/ml

Czytaj także

"Najlepiej gdyby sama przeprosiła". Poseł PSL o słowach Katariny Barley

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 18:40
- Nie sądzę, żeby doszło do odwołania Katariny Barley, ale mogę się spodziewać, że będzie jakaś próba rozmowy z nią, żeby jakoś załagodzić spór, który powstał. Najlepiej gdyby ona sama zreflektowała się i przeprosiła - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PSL Andrzej Grzyb. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ideologiczny kij". Polscy eurodeputowani o propozycji Niemiec do budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 02:48
W poniedziałek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata nad niemiecką propozycją wprowadzenia mechanizmu warunkowości w budżecie UE, który dotyczy praworządności. Plany Niemiec ocenili na konferencji prasowej polscy eurodeputowani. Beata Kempa porównała je do budowy domu bez fundamentów, Zbigniew Kuźmiuk zaś mówił o próbie przygotowania "ideologicznego kija do walenia w rządy, które w Komisji Europejskiej nie są lubiane". 
rozwiń zwiń