Władysław Kosiniak-Kamysz: jeśli będzie taka potrzeba, będę pracował w szpitalu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 09:00
- Wszyscy, nie tylko lekarze, ale szczególnie parlamentarzyści, powinni dać dobry przykład i ogłosić gotowość do pomocy – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, podtrzymując swoją deklarację o pracy w szpitalu.
Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-KamyszFoto: PR3

Od soboty z powodu rozszerzenia się epidemii cała Polska znalazła się w żółtej strefie z wyjątkiem 32 powiatów i 6 miast, które są objęte surowszymi restrykcjami czerwonej strefy. Ponadto od najbliższego czwartku wrócą tzw. godziny dla seniorów – zakupy w sklepach i aptekach między godziną 10 a 12 będą mogły zrobić tylko osoby po 60. roku życia.

We wtorek ma odbyć się również spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami ugrupowań politycznych w sprawie pandemii.

Przykłady z Izraela i Włoch

dworczyk michal jedynka 1200.jpg
Pandemia COVID-19 w Polsce. Szef KPRM: podejmiemy działania chroniące seniorów

– Miesiąc, dwa temu mówiliśmy o wprowadzeniu scenariusza izraelskiego, żeby nie otwierać szkół i wprowadzić nauczanie zdalne od września – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz. Gość Beaty Michniewicz powiedział, że PSL przeanalizowało "różnego rodzaju działania podjęte również w innych krajach". Podał przykład Izraela, gdzie po otwarciu szkół w ciągu kilku tygodni odnotowano przyrost liczby zachorowań z kilkudziesięciu przypadków do 2 tys. – Trzeba było wprowadzać drugi lockdown – dodał.

Posłuchaj
13:19 PR3_MPLS 2020_10_12-08-44-54.mp3 Władysław Kosiniak-Kamysz o epidemii koronawirusa w Polsce (Salon polityczny Trójki)

Jako jeden z argumentów za hybrydowym lub zdalnym nauczaniem podał to, że "w wielu przypadkach nie wiemy, w jaki sposób się zaraziliśmy, a dzieci najczęściej nie mają objawów i są wektorem koronawirusa".

Czytaj także: 

Prezes PSL przypomniał również propozycje, które jego ugrupowanie składało przed rozpoczęciem roku szkolnego. – Na pewno powinny być jednoosobowe ławki. I ten czas został zmarnowany, kiedy przez pół roku można było je zakupić. Rząd włoski to zrobił – stwierdził i dodał, że również klasy powinny być mniejsze lub nauczanie tak zorganizowane, by rozłożyłoby zajęcia na cały dzień.

Pełna gotowość

Władysław Kosiniak-Kamysz pytany o swoje wcześniejsze deklaracje zgłoszenia się do pracy w szpitalu podtrzymał ją. – Wszyscy, nie tylko lekarze, ale szczególnie parlamentarzyści powinni dać dobry przykład. To nie zawsze musi być szpital – to może być dom pomocy społecznej. Wszyscy powinniśmy ogłosić gotowość do działań i pomocy – podsumował.

Gość "Salonu politycznego Trójki" przedstawił również w audycji propozycje ustawy o zniesienia zakazu handlu w niedzielę, wprowadzenia oraz uzasadniał konieczność wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. – Stan klęski żywiołowej w Polsce jest od momentu wystąpienia epidemii. Rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej wśród ludzi jest przesłanką do uruchomienia stanu nadzwyczajnego - ocenił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
Data emisji: 12.10.2020
Godzina emisji: 8.45

mr/kr

Czytaj także

"Nie lekceważcie zagrożenia". Wicemarszałek Sejmu zakażony koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 09:31
"Otrzymałem pozytywny test na obecność koronawirusa. Czuję się dobrze i przebywam w kwarantannie" - poinformował w poniedziałek rano wicemarszałek Sejmu z PSL Piotr Zgorzelski na Twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm debatuje o budżecie. Obrady w warunkach reżimu sanitarnego

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 12:16
Sejm w środę po godz. 10 rozpoczął jednodniowe posiedzenie. W porządku obrad jest projekt ustawy budżetowej na 2021 r. oraz nowela tegorocznego budżetu, która zakłada deficyt na poziomie prawie 110 mld zł. W projekcie przyszłorocznego budżetu założono, że deficyt sięgnie ponad 80 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schreiber: lepiej, żeby spotkanie premiera z opozycją odbyło się bez kamer

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 09:00
– Gdyby spotkanie premiera z opozycją było transmitowane online, to zmieniłoby się w jakieś przedstawienie – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Łukasz Schreiber, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów.
rozwiń zwiń